global

Styczniowe strajki sparaliżują europejską kolej

Styczniowe strajki sparaliżują podróże koleją w wielu europejskich krajach. O lepsze zarobki i warunki pracy walczą pracownicy londyńskiego metra, kolejarze z Portugalii, Włoch, Francji i Niemiec. Z jakimi utrudnieniami wiązać się będą strajki?

Portugalscy kolejarze przeprowadzili strajk 2 i 4 stycznia. Utrudnienia w kursowaniu pociągów występowały także 3 i 5 stycznia. Utrzymane zostały tylko podstawowe usługi.

W piątek 5 stycznia strajk rozpoczęli także pracownicy londyńskiego metra. Jak zapowiedzieli, protest trwać będzie siedem dni. W tym czasie różni pracownicy odejdą od pracy w różnych dniach tygodnia. Największy chaos odczują pasażerowie, udający się w podróż w dniach 8-10 stycznia.

Włosi szykują się na ogólnokrajowy strajk transportu publicznego. Ten rozpocznie się 24 stycznia i dotknie podróżnych, wybierających autobus, tramwaj i metro. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy do strajku dołączą kolejarze.

Spory dotyczące wynagrodzeń trwają także we Francji. Mimo że francuscy kolejarze odwołali protesty świąteczne i noworoczne, nie wykluczają kontynuowania ich w okresie wakacyjnym, kiedy ruch na kolei będzie wzmożony.

Do strajku szykują się także członkowie Niemieckiego Związku Maszynistów (GDL), którzy od dawna toczą spór z Deutsche Bahn. Chcą ustabilizowania m.in. godzin i warunków pracy oraz wyżej płacy.

W grudniu niemieccy maszyniści przeprowadzili strajk ostrzegawczy. Protest zaplanowany na 7-11 stycznia wpłynąć może na kursowanie S-Bahn i pociągów DB.

Dodaj komentarz