Raport z Polski Tabor Wydarzenia

“To manipulacja” – Newag dementuje doniesienia portalu Onet.pl

– Nasze oprogramowanie jest czyste. Nie wprowadzaliśmy, nie wprowadzamy i nie będziemy wprowadzać w oprogramowanie naszych pociągów żadnych rozwiązań, które prowadzą do celowych awarii – tak spółka NEWAG odpowiada na zarzuty, sformułowane względem przedsiębiorstwa przez grupę hakerów Dragon Sector i portal Onet.pl. Mówi o manipulacji dziennikarzy i rozmówców jednego z największych serwisów informacyjnych w Polsce.

Portal Onet.pl, powołując się na informacje przekazane przez Dragon Sector oraz rozmówców z branży kolejowej, opublikował tekst dotyczący tajemniczej awaryjności pociągów Impuls, produkowanych przez Newag. Opierając się na materiałach udostępnionych przez hakerów zarzucił producentowi taboru, że mógł ingerować w oprogramowanie pociągu, doprowadzając do awarii. Tym samym mógł przejmować zlecenia związane z serwisowaniem pojazdów.

O szczegółach przeczytacie poniżej:

Tajemnica Impulsów. Czy Newag celowo wywoływał awarie?

Firma Newag w wydanym oświadczeniu zdementowała informacje portalu Onet.pl.

[…] To pomówienie ze strony naszej konkurencji, która prowadzi nielegalną  kampanię czarnego PR wobec nas – NEWAG stanowczo dementuje zmanipulowane informacje Onetu i jego rozmówców, czyli przedstawicieli grupy hakerów wynajętych przez konkurencyjną firmę – SPS Mieczkowski. Z tym, że serwis dostarczonych uprzednio zestawów generuje zaledwie ok 5 proc. przychodów NEWAG. Stanowi to ułamek biznesu w przeciwieństwie do firmy „SPS Mieczkowski”, której serwis to podstawowy profil działania.

– Nieprawdą jest, że wywoływaliśmy usterki naszych pociągów, by rzekomo przejąć zlecenia na ich naprawę. To oszczerstwo. Firma serwisująca tabor dla Kolei Dolnośląskich nie potrafiła wywiązać się ze zlecenia serwisu pociągów naszej produkcji i aby uniknąć kar umownych stworzyła tą spiskową teorię na potrzeby mediów. Z Onetu dowiedzieliśmy się, że wynajęła hakerów, którzy dla niej mieli stworzyć raport nas obwiniający – mówi Zbigniew Konieczek, prezes NEWAG S.A. – Nie znamy tego dokumentu, nie wiemy w jaki sposób powstał, jaka jest przyjęta metodologia, na podstawie czego sformułowano jego bezpodstawne względem NEWAG, tezy. Poza gołosłownymi zarzutami nie przedstawiono żadnego dowodu na to, iż to nasza firma celowo zainstalowała wadliwe oprogramowanie. W naszej ocenie prawda może być zupełnie inna – że np. to konkurencja ingerowała w oprogramowanie. Powiadomiliśmy w tej sprawie właściwe służby. Zresztą nie pierwszy raz powiadamiamy organy ściągania, iż w nasze oprogramowanie modyfikowane jest bez naszej autoryzacji. Już w 2022 informowaliśmy o tym także publicznie. Dziwi więc wystąpienie Janusza Cieszyńskiego byłego ministra cyfryzacji, który mówi o trwających śledztwach, wpisując się przy tym w rozpowszechnianie nieprawdziwych i wysoce szkodliwych informacji na temat NEWAG, a nie dodając, że wszczęto je z naszych zawiadomień – dodaje Konieczek.

 

Także teraz, w związku z podaną publicznie przez Onet i jego rozmówców informacją, że systemy sterowania pociągów NEWAG zostały zhakowane – w trosce o bezpieczeństwo pasażerów złożyliśmy stosowne zawiadomienia do uprawnionych organów.

Dodaj komentarz