Raport z Polski

Zasłaniajmy usta i nos. Co warto wiedzieć o noszeniu maseczek?

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego od połowy kwietnia w całej Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Obostrzenia obowiązują także w środkach komunikacji miejskiej i międzymiastowej.

Do zasłaniania ust i nosa stosować można szaliki, czy apaszki, jednak najchętniej wykorzystywana jest maseczka. W aptekach i w sklepach (zarówno stacjonarnych jak i internetowych) dostępnych jest wiele rodzajów i wzorów. Decydując się na zakup jednorazowej, warto zaopatrzyć się w większą ich ilość. Wybierając maseczkę wielokrotnego użytku, należy pamiętać o częstym praniu i prasowaniu w wysokiej temperaturze.

Maseczki chirurgiczne blokują kontakt między ustami i nosem a potencjalnymi zanieczyszczeniami. Mają też wady: po pierwsze są jednorazowego użytku, po drugie nie przylegają szczelnie do twarzy, a po trzecie łatwo nasiąkają wilgocią, dlatego po kilkunastu minutach trzeba je zmieniać. Inaczej staną się siedliskiem bakterii i mogą być przyczyną bakteryjnego zapalenia płuc.

Specjalistyczne Maseczki N95 nie są zalecane do użytku przez zwykłych obywateli. Przed ich użyciem pracownicy medyczni przechodzą badania medyczne i testują dopasowanie Maseczki. Osoba nieprzeszkolona może mieć problemy z oddychaniem w tej maseczce.

Na rynku dostępne są także maski wielokrotnego użytku z wymiennym filtrem. Do takiej zaliczyć możemy m.in. półmaskę ochronną ST-01 przeznaczoną do ochrony górnych dróg oddechowych przed cząsteczkami stałymi – zarówno przed pyłami zawieszonymi, jak i w znacznym stopniu bakteriami i wirusami.