Raport z Polski

Zasłaniajmy usta i nos. Co warto wiedzieć o noszeniu maseczek?

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego od połowy kwietnia w całej Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Obostrzenia obowiązują także w środkach komunikacji miejskiej i międzymiastowej.

Do zasłaniania ust i nosa stosować można szaliki, czy apaszki, jednak najchętniej wykorzystywana jest maseczka. W aptekach i w sklepach (zarówno stacjonarnych jak i internetowych) dostępnych jest wiele rodzajów i wzorów. Decydując się na zakup jednorazowej, warto zaopatrzyć się w większą ich ilość. Wybierając maseczkę wielokrotnego użytku, należy pamiętać o częstym praniu i prasowaniu w wysokiej temperaturze.

Maseczki chirurgiczne blokują kontakt między ustami i nosem a potencjalnymi zanieczyszczeniami. Mają też wady: po pierwsze są jednorazowego użytku, po drugie nie przylegają szczelnie do twarzy, a po trzecie łatwo nasiąkają wilgocią, dlatego po kilkunastu minutach trzeba je zmieniać. Inaczej staną się siedliskiem bakterii i mogą być przyczyną bakteryjnego zapalenia płuc.

Specjalistyczne maseczki N95 nie są zalecane do użytku przez zwykłych obywateli. Przed ich użyciem pracownicy medyczni przechodzą badania medyczne i testują dopasowanie maseczki. Osoba nieprzeszkolona może mieć problemy z oddychaniem w tej maseczce.

Na rynku dostępne są także maski wielokrotnego użytku z wymiennym filtrem. Do takiej zaliczyć możemy m.in. półmaskę ochronną ST-01 przeznaczoną do ochrony górnych dróg oddechowych przed cząsteczkami stałymi – zarówno przed pyłami zawieszonymi, jak i w znacznym stopniu bakteriami i wirusami.

Obowiązku noszenia maseczki nie mają:

 • kierowcy samochodów osobowych, jeśli jadą sami lub z dzieckiem do lat 4
 • dzieci do ukończenia 4 roku życia
 • osoby z niepełnosprawnością, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia lub dlatego, że nie potrafiłyby jej zdjąć lub nie wiedziałyby, kiedy to zrobić (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane)
 • osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osób obsługujących interesantów lub klientów. Ci ostatni mogą używać zamiast maseczki przyłbicy, jeżeli stanowisko kasowe lub inne stanowisko pracy jest oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną
 • kierowcy w transporcie publicznym, jeśli zostali w odpowiedni sposób oddzieleni od pasażerów
 • duchowni podczas czynności lub obrzędów religijnych
 • żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe.

Jak nosić maseczkę?

 • Zasłoń zarówno usta jak i nos.
 • Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, umyj ręce wodą z mydłem lub użyj środka do dezynfekcji na bazie alkoholu.
 • Niewłaściwe stosowanie maseczek, takie jak niezmienianie maseczek jednorazowych, może zwiększyć ryzyko infekcji.
 • Uważaj na fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które może prowadzić do zaniedbania innych środków zapobiegawczych. Maseczka nie zwalnia z konieczności zachowania bezpiecznej odległości (min. 2 m)!
 • Maseczki są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym myciem rąk wodą z mydłem (przez 30 sek.) Lub dezynfekcji preparatem na bazie alkoholu. Przestrzegaj wszystkich zasad higieny.

Jak zakładać i zdejmować maseczkę?

 • Przed nałożeniem maski umyj ręce wodą z mydłem przez 30 sek. lub użyj środka do dezynfekcji na bazie alkoholu.
 • Zakryj usta i nos maską i upewnij się, że maska nie odstaje od twarzy.
 • Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna. Nie używaj ponownie masek jednorazowych.
 • Zdejmuj maskę tak, jak pokazano na ilustracji poniżej: usuń ją, trzymając za troczki (nie dotykaj przodu maski); wyrzuć natychmiast do zamkniętego pojemnika lub włóż do bębna pralki. Umyj ręce przez 30 sek. lub wyczyść je roztworem alkoholu.

Szczegółowe informacje dotyczące maseczek dostępne są na stronie pacjent.gov.pl, a także na portalu nosmaske.pl.

Dodaj komentarz