Tramwaje

Zielona fala przyspieszy warszawskie tramwaje

Warszawskie tramwaje przyspieszą aż na czterech liniach. Już teraz mieszkańcy stolicy przejechać mogą z Dworca Centralnego do GUS szybciej o dwie minuty.

Fot. By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58387055

Zielona fala objęła 1,5 km trasy na Alei Niepodległości w Warszawie. Tramwaje szybciej przejadą przez pięć skrzyżowań: przy Koszykowej, Nowowiejskiej, Trasie Łazienkowskiej, Nowogrodzkiej i przy Rondzie Czterdziestolatka.

Skrócony czas przejazdu tramwajów to wynik wprowadzenia nowoczesnych programów sterowania sygnalizacją świetlną. Światła skoordynowane zostały ze sobą na odcinku Dworzec Główny – GUS. Tramwaj podjeżdżając do kolejnych skrzyżowań od razu może jechać dalej i nie musi czekać pod sygnalizatorem. Pracę systemu wspomagają czujniki w torowisku i dane z systemu nawigacji satelitarnej GPS.

Lokalizacja tramwaju jest aktualizowana na bieżąco i pozwala precyzyjnie przewidzieć, kiedy wagon do kolejnego skrzyżowania. Dzięki połączeniu kilku sposobów wykrywania tramwajów i nadawania im priorytetu czas przejazdu na odcinku o długości 1,5 km skraca się nawet o 2 minuty. Szybciej jadą cztery linie – 10, 17, 33, 41.

Zielona fala dla tramwaju w całym mieście

– W Warszawie jest coraz więcej skrzyżowań z priorytetem dla tramwajów – informują przedstawiciele Tramwajów Warszawskich. – Wprowadziliśmy to rozwiązanie już na 156 z ponad 255 takich miejsc. System priorytetów obejmie wszystkie warszawskie skrzyżowania z torami  i sygnalizacją świetlną. Na koniec roku 2021 planujemy objąć zieloną falą dla tramwajów 75% takich skrzyżowań. Do końca 2022 roku priorytetem dla tramwajów ma zostać objętych minimum 90% skrzyżowań.

 

Czytaj dalej >