Konferencja Wywiady

20 lat Spółki PKP SKM w Trójmieście. Trójmiejski kręgosłup komunikacyjny [WYWIAD]

Od wielu dekad popularna SKM wozi pasażerów w Trójmieście i okolicach. Pierwsze pociągi elektryczne wyruszyły z Gdańska Głównego do Nowego Portu 4 marca 1951 roku. W dniu 1 lipca 2001 powstała spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. Z okazji jubileuszu Raport Kolejowy kontynuuje cykl wywiadów z pracownikami trójmiejskiej spółki, którzy przedstawią swoje wspomnienia związane z pracą, wpływem SKM na region czy zmianach jakie doświadczyli.

Na początek proszę się przedstawić oraz opowiedzieć o roli/stanowisku jakie zajmuje Pani/Pan w PKP SKM?

Witam Serdecznie, nazywam się Oliwier Dubiel a w firmie PKP SKM pracuję z powodzeniem od ponad 3,5 roku jako mechanik / rzemieślnik ślusarz.

Jakie jest Pani/ Pana pierwsze wspomnienie dotyczące PKP SKM? Czy jest związane z pracą w Spółce czy może z wcześniejszego okresu?

Pierwsze wspomnienia z SKM-ką mam już z wczesnego dzieciństwa, gdy podróżując żółto-niebieskimi pociągami zaczęła budzić się we mnie kolejarska pasja, powstawały też pierwsze rysunki przedstawiające kolej aglomeracyjną. Kolejnym bardzo wyraźnym wspomnieniem jest okres nauki w szkole średniej, z dumą mogę wspomnieć, że chodzi o Gdańskie Technikum nr. 18 ‘’Conradinum’’, z okien którego co dzień mogłem owe składy podziwiać. Wtedy też, podczas mojej zaledwie dwutygodniowej przeprowadzki w inną część Gdańska, ‘’zmuszony’’ byłem dojeżdżać do szkoły pociągami SKM. Zapewne dziwnie by zabrzmiało opisywanie nadobnymi epitetami zwykłej, codziennej podróży zwykłym pociągiem te kilka przystanków, niemniej już wiedziałem, iż jedną nogą znajduję się na kolei i po paru latach, podążając trochę okrężną drogą znalazłem się na niej.