Aktualności global

Afganistan i Iran planują ukończenie linii Khaf – Herat

Miad Salehi, szef kolei irańskich (RAI), spotkał się w Teheranie z Bakht-ur-Rehmanem Sharafatem, szefem kolei afgańskich, aby omówić sposoby ukończenia 225-kilometrowej linii między Khaf w Iranie i Heratem w Afganistanie.

Prace nad połączeniem rozpoczęły się w 2007 roku i trwały do 2020 roku kiedy doszło do otwarcia 140-kilometrowego odcinka Khaf – Różanak wraz ze strefą wolnego handlu i odpraw celnych na granicy. Prace na 85-kilometrowym odcinku między Ghurian a Heratem nie zostały jeszcze ukończone ponieważ budowa została wstrzymana podczas przejęcia Afganistanu przez talibów w zeszłym roku kiedy to doszło do uszkodzenia linii w pobliżu Rozanak.

Salehi wyraził determinację Iranu, aby jak najszybciej ukończyć budowę linii kolejowej i podkreślił potrzebę podjęcia kroków w celu określenia sposobów uruchomienia linii.

– Cieszymy się ze współpracy z Afganistanem. Jeżeli Afganistan jest gotowy do długoterminowej współpracy i praktycznych porozumień z naszym krajem, my również zadeklarujemy naszą gotowość w tym zakresie.