global

Chciał skoczyć z obcą kobietą pod pociąg metra. Polak skazany

Karę 10 lat pozbawienia wolności usłyszał 42-letni Polak, który w sierpniu 2022 r. usiłował wepchnąć kobietę pod skład londyńskiego metra. Na sali sądowej zeznawała m.in. sama poszkodowana.

Stacja metra King's Cross St Panras w Londynie (fot. mattbuck (category) - Own work by mattbuck., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25435616)
Stacja metra King’s Cross St Panras w Londynie (fot. mattbuck (category) – Own work by mattbuck., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25435616)

Do zdarzenia doszło 29 sierpnia 2022 r. Polak, 42-letni Artur Hawrylewicz, podszedł do 22-letniej kobiety, stojącej na stacji metra King’s Cross St. Pancras w Londynie. Planowała ona podróż w stronę dzielnicy Notting, gdzie odbywał się festiwal kultury karaibskiej.

Hawrylewicz początkowo próbował nawiązać z nią rozmowę. Przebieg zdarzeń, w trakcie rozprawy, opisywał sędzia Kelleher.

– Kobieta była dla 42-latka zupełnie obca – mówił. – Oskarżony próbował z nią chwilę rozmawiać, jednak 22-latka go zignorowała. W pewnym momencie Polak objął kobietę i rzucił się w stronę nadjeżdżającego pociągu metra.

 

Kobietę uratował jeden z jej znajomych, który powalił 42-leniego Polaka. Jak podkreślił sąd, wszystko wskazywało na to, że Artur Hawrylewicz próbował się zabić.

W rozprawie uczestniczyła także 22-letnia poszkodowana.

– Co jeżeli nie byłabym sama? Gdyby mój znajomy mnie nie uratował? – dopytywała sędziego. – Co byłoby, gdybym stała bliżej torów? Myśl o tym, jak blisko śmierci się znalazłam, jest traumatyczna.

 

Czy w chwili ataku napastnik był pijany? Według policyjnych notatek, mężczyzna tego dnia wypić miał kilka piw i około litra wódki. Adwokatka oskarżonego tłumaczyła jego zachowanie dezorientacją i desperacją, spowodowaną problemami emocjonalnymi, stanem upojenia, a także zatłoczoną stacją. Podkreśliła, że jej klient żałuje swojego zachowania i szczerze przeprasza 22-latkę.

Dodaj komentarz