Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

“Dworzec Roku 2022” – ostatnia szansa na głosowanie

Tylko do końca października można oddawać głosy w plebiscycie na „Dworzec Roku 2022”. W finale konkurują: Kraków Swoszowice i Krzeszowice z Małopolski, Golęczewo i Wronki z Wielkopolski, Cieszyn i Żory z województwa śląskiego oraz dworce Lublin Główny, Radom Główny, Kąty Wrocławskie, a także Tuchola.

Dworzec PKP Oświęcim - Zwycięzca konkursu Dworzec Roku 2021
Dworzec PKP Oświęcim – Zwycięzca konkursu Dworzec Roku 2021

Dziesięć finałowych dworców kolejowych wybrano, opierając się na zgłoszeniach internautów oraz niezależnych audytach. W procesie selekcji badano przede wszystkim poziom czystości, dostępność dla osób o ograniczonej mobilności, jakość informacji pasażerskiej, atrakcyjność architektury i otoczenia, jak również poczucie bezpieczeństwa i profesjonalizm obsługi.

– Finałowe dworce rywalizują o „Nagrodę publiczności”. Ten obiekt, który skompletuje najwięcej głosów, zostanie zwycięzcą i dołączy do laureatów z poprzednich lat – Kartuz, Tarnowa, Przemyśla i Wrocławia Głównego – wyjaśnia dr Jakub Majewski z Fundacji ProKolej, która jest pomysłodawcą konkursu. – W poprzednich edycjach konkursu wzięło udział ponad 20 tys. osób. W tym roku oddano już kilka tysięcy głosów i wciąż czekamy na kolejne – dodaje.

 

W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy zwracali szczególną uwagę na zagospodarowanie przestrzeni oraz zapewnienie podróżnym i mieszkańcom dodatkowych usług. Oferta dodatkowa w coraz większym stopniu decyduje bowiem o atrakcyjności dworca w oczach pasażerów, jak i lokalnych społeczności. Tendencję tę widać szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie obok obsługi ruchu kolejowego, dworce zaspokajają cały wachlarz innych potrzeb.

Dworce w rękach samorządów

Dworce w mniejszych miejscowościach w wielu przypadkach zostały przejęte przez samorządy gminne, wykorzystujące pomieszczenia do ulokowania w nich niektórych wydziałów swoich urzędów, co może być wygodne dla petentów, którzy są też podróżnymi. Tak zdecydował np. Urząd Miejski w Kątach Wrocławskich, przenosząc na stację Gminny Ośrodek Kultury. Również w Krakowie Swoszowicach ulokował się Ośrodek Kultury dla dzielnicy Podgórze.