Tramwaje Wywiady

Jarosław Więckowski, MZK Toruń: Budowa linii na Jar to krok do ekologicznego transportu miejskiego [WYWIAD]

Wyczekiwana przez wielu mieszkańców Torunia inwestycja ruszyła w październiku. Nowa linia tramwajowa na osiedle Jar ułatwi torunianom sprawniejsze dotarcie do centrum miasta. O tym, jak przebiegają prace, mówi Jarosław Więckowski, Dyrektor Działu Projektów Infrastrukturalnych Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Toruniu.

arosław Więckowski, Dyrektor Działu Projektów Infrastrukturalnych Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Toruniu (fot. nadesłane)
Jarosław Więckowski, Dyrektor Działu Projektów Infrastrukturalnych Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Toruniu (fot. nadesłane)

Prace budowlane rozpoczęły się ponad 3 miesiące temu – 12 października 2021 r. Co już udało się zrobić, a jakie działania jeszcze są przed wykonawcą?

Umowy z wykonawcą robót-konsorcjum firm Balzola Polska Sp. z o.o. i Intop Warszawa Sp. z o.o. podpisano 30 sierpnia 2021 r. W dniu 4 października 2021 r. rozpoczęto prace przygotowawczo-porządkowe, m.in.  rozbiórki budynków w śladzie al. 700-lecia Torunia. Natomiast 12 października wprowadzono tymczasową organizację ruchu oraz rozpoczęto roboty zasadnicze na następujących zakresach:

  • al. 700-lecia Torunia: od ul. Dekerta do ul. Podgórnej/Bema (etap B4),
  • ul. Długa: od ul. Szosa Chełmińska do ul. Mohna (etap B7),
  • ul. Polna: od przejazdu PKP do ul. Traktorowej (etap A1),
  • ul. Watzenrodego: od ul. Hubego do ul. Grasera (etap A6),
  • ul. Watzenrodego: od ul. Grasera do ul. Strobana (etap A7).

Jak obecnie wygląda stan prac?

W przypadku odcinka B4 zakończono prace porządkowe. W trakcie jest usuwanie kolizji energetycznych, teletechnicznych, gazowych i wodociągowych oraz budowa kanalizacji deszczowej.