Wydarzenia

Miliony na organizację przewozów pasażerskich. Poznaliśmy projekt budżetu woj. dolnośląskiego

Poznaliśmy projekt budżetu województwa na nadchodzący 2021 rok. Na transport i infrastrukturę drogową samorządowcy chcą przeznaczyć ponad 723 mln zł. W kwocie tej wliczona jest organizacja przewozów pasażerskich. Na cel ten zarezerwowano 153 mln zł.

Rok 2021 to czas pierwszych rewitalizacji dolnośląskich linii kolejowych. Samorząd województwa planuje rozpocząć je na odcinkach:

W nadchodzącym roku samorządowcy chcą pochylić się także nad projektami, z których będzie można otrzymać dofinansowanie inwestycji. Przygotują dokumentację do Regionalnego Funduszu Inwestycji Lokalnych, RPO, Krajowego Planu Odbudowy czy Programu Kolej Plus.

– Jeżeli chodzi o ten ostatni program to wszystkie nasze projekty zostały zakwalifikowane do drugiego etapu i teraz mamy 12 miesięcy na przygotowanie dokumentacji studyjnych, dlatego to jest teraz dla nas priorytetem – informuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Kluczowym działaniem w roku 2021 będzie także przygotowanie dokumentacji studyjnej i decyzji środowiskowej pod budowę linii kolejowej Lubin – Polkowice – Głogów wraz z rozbudową linii kolejowej nr 289 na odcinku Legnica – Lubin – Rudna Gwizdanów.

Jak zaznacza Myrda, wkrótce samorząd podpisze z przedstawicielami PKP PLK porozumienie w ramach którego przejmie odpowiedzialność za przygotowanie dokumentacji studyjnej i decyzji środowiskowej dla tej linii.

Budowa nowej linii będzie miała znaczący wpływ na rozwój zarówno Zagłębia Miedziowego, jak i całego Dolnego Śląska – podsumowuje Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Głosowanie nad przyjęciem budżetu na rok 2021 odbędzie się w czwartek 10 grudnia.