8 listopada PKP CARGO CONNECT, spółka z Grupy PKP CARGO uruchomiła kolejne połączenie operatorskie w ramach oferty CONNECT OPERATOR, tym razem na trasie Małaszewicze – Warszawa.
Pierwszy intermodalny skład załadowany w Małaszewiczach 8 listopada, w ciągu ok. pięciu godzin dotarł do terminala PKP CARGO CONNECT w Warszawie przy ul. Marywilskiej. Dalej ładunki intermodalne trafią do Łodzi, Poznania, Kielc, Radomia, Bydgoszczy, Torunia, Olsztyna i Włocławka. Pociąg kursować będzie regularnie w każdą niedzielę, wtorek oraz czwartek.
Jest to kolejne połączenie operatorskie w ramach produktu CONNECT OPERATOR. Będzie ono obsługiwane trzy razy w tygodniu według stałego rozkładu jazdy, a w przyszłości ta częstotliwość może zostać zwiększona. – Chcemy jako operator logistyczny budować sieć nowych połączeń intermodalnych, wpisując się w zapotrzebowanie rynku. Tą główną potrzebą jest transport ładunków na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku. Dajemy taką możliwość tworząc kolejowe połączenie operatorskie w relacji Małaszewicze – Warszawa. Połączenie operatorskie oznacza stałe dni i godziny odjazdu pociągów, a co za tym idzie lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw przesyłek – mówi Ivan Ružbacký, prezes PKP CARGO CONNECT.
W chwili obecnej pociągi CONNECT OPERATOR obsługują połączenia m.in. na trasach Gdańsk – Gliwice – Piacenza oraz Małaszewicze/Brześć – Gliwice – Piacenza i Małaszewicze/Brześć – Gliwice – Gdańsk, a ich sieć będzie stopniowo rozszerzana w zależności od potrzeb rynku.
– Jesteśmy zadowoleni z tego, co do tej pory udało się osiągnąć naszej spółce zależnej w segmencie pociągów operatorskich. Jest to na pewno usługa, która będzie stanowić w przyszłości jeden z filarów naszego biznesu – podkreśla Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A. – Dzięki pociągom operatorskim wzmocnimy naszą pozycję rynkową na Nowym Jedwabnym Szlaku i w obszarze Trójmorza – dodaje Warsewicz.
W Grupie PKP CARGO transporty intermodalne stanowią już prawie 20 proc. pracy przewozowej, czyli ponad trzykrotnie więcej niż kilka lat temu. Ten udział będzie na pewno rósł w kolejnych latach kosztem ładunków masowych i dotyczy to przede wszystkim rynku krajowego, gdyż w ruchu międzynarodowym intermodal ma już od dawna dominującą pozycję.
Warszawski terminal to najstarszy taki obiekt należący do PKP CARGO CONNECT. Dogodne położenie terminala pozwala na całodobową obsługę pociągów kursujących po Nowym Jedwabnym Szlaku oraz na szlaku północ-południe z i do portów w Gdańsku i Gdyni. Jest świetnie zlokalizowany zarówno pod względem drogowym – niespełna dwa kilometry od skrzyżowania dróg ekspresowych S7 i S8 z autostradą A2, jak i kolejowym – w obrębie największej stacji rozrządowej w Polsce – Warszawa Praga i skrzyżowania tras: E20 Berlin – Moskwa, E65 Gdańsk-Rijeka i E75 Tallin – Warszawa, czyli Rail Baltica.
Terminal wyposażony jest w cztery mobilne urządzenia przeładunkowe typu reachstacker. Posiada front przeładunkowy o długości 650 metrów, co pozwala obsługiwać składy całopociągowe o maksymalnej długości. W standardzie ma oświetlenie i monitoring, stanowiska do podgrzewania kontenerów oraz bocznicę z trzema torami odstawczymi.