Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP odmieni dworzec kolejowy w Sochaczewie [ZDJĘCIA]

Niewielki, neorenesansowy dworzec kolejowy w Sochaczewie przejdzie przebudowę. Obiekt będzie bezpieczniejszy, bardziej funkcjonalny i komfortowy. Całość poddana zostanie renowacji.

Budynek dworca w Sochaczewie to kolejna inwestycja w województwie mazowieckim realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 dofinansowana ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niej historyczny, bo wzniesiony w latach 1901-1903 dworzec zostanie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych przy zachowaniu jego walorów architektonicznych. Zgodnie z projektem przebudowy renowację przejdzie ceglana elewacja zabytku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Planowane jest jej wyczyszczenie oraz naprawa powstałych ubytków, a także odtworzenie na wzór historycznej lub renowację stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę poszycia dachowego na wykonane z blachy tytanowo-cynkowej na rąbek stojący. Ciekawostką na fasadzie budynku będzie umieszczenie w górnym naświetlu wejścia głównego stylizowanego zegara. Całość uzyskanego dzięki przebudowie efektu wizualnego podkreśli nowa iluminacja.

– Bardzo się cieszę, że także Sochaczew doczekał się remontu dworca. Każdego dnia setki mieszkańców mojego rodzinnego miasta korzystają z tego budynku, dojeżdżając do pracy w Warszawie. Ja również jestem jego użytkownikiem. Ten budynek ma bogatą historię – przetaczały się przez niego armie I i II wojny światowej. To na stacji w Sochaczewie wysiadają turyści, którzy chcą odwiedzić Żelazową Wolę, a podróżują pociągami. Nie dalej, jak kilka dni temu byłem świadkiem oddania do użytku innego zabytkowego dworca – w Tczewie. Byłem pod wrażeniem, jak dobrze prezentował się w nowoczesnej, ekologicznej, bardzo funkcjonalnej wersji. Jestem przekonany, że w Sochaczewie będzie podobnie. Moje rodzinne miasto zyska prawdziwą perełkę, wizytówkę, z której będziemy dumni i na której będziemy witać wszystkich, którzy do nas przybędą koleją – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

O inwestycji mówił także Andrzej Bittel, przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury.

Przebudowa dworca kolejowego w Sochaczewie to ważny punkt w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki tej modernizacji kolejny zabytkowy dworzec stanie się   komfortowy, bezpieczny oraz dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

 

SONY DSC

– Niedawno w powiecie sochaczewskim rozpoczęliśmy budowę w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego nowego dworca w Kornelinie. To jednak nie ostatnia inwestycja w ramach Programu Inwestycji Dworcowych w tym rejonie. Już niebawem ogłosimy przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych dworca w Sochaczewie i z pewnością jeszcze w tym roku rozpoczniemy przebudowę tego zabytkowego dworca – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Modernizacja dworca oznacza również zmiany wewnątrz budynku. Na jego parterze zaprojektowano hol pełniący funkcję poczekalni. Dzięki inwestycji zyska on całkowicie nowe wyposażenie, czyli ławki, gabloty z rozkładami jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W sąsiedztwie holu, oprócz pomieszczenia kas biletowych i toalet, zaplanowano przestrzeń pod przyszły lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia biurowe przeznaczone dla jednej ze spółek kolejowych.

Przebudowa dworca kolejowego w Sochaczewie to kolejna inwestycja dofinansowana w 85% z Funduszy Europejskich i uzupełniona o środki krajowe. Dworzec odzyska swój historyczny blask, a jednocześnie będzie bardziej nowoczesny i przyjazny środowisku. Komfortowy, dopasowany do potrzeb wszystkich podróżnych, również tych z niepełnosprawnościami – taki będzie nowy budynek, który poprawi komfort podróżowania – powiedział wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

 

Dodaj komentarz