Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP odmieni dworzec kolejowy w Sochaczewie [ZDJĘCIA]

Niewielki, neorenesansowy dworzec kolejowy w Sochaczewie przejdzie przebudowę. Obiekt będzie bezpieczniejszy, bardziej funkcjonalny i komfortowy. Całość poddana zostanie renowacji.

Budynek dworca w Sochaczewie to kolejna inwestycja w województwie mazowieckim realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 dofinansowana ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niej historyczny, bo wzniesiony w latach 1901-1903 dworzec zostanie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych przy zachowaniu jego walorów architektonicznych. Zgodnie z projektem przebudowy renowację przejdzie ceglana elewacja zabytku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Planowane jest jej wyczyszczenie oraz naprawa powstałych ubytków, a także odtworzenie na wzór historycznej lub renowację stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę poszycia dachowego na wykonane z blachy tytanowo-cynkowej na rąbek stojący. Ciekawostką na fasadzie budynku będzie umieszczenie w górnym naświetlu wejścia głównego stylizowanego zegara. Całość uzyskanego dzięki przebudowie efektu wizualnego podkreśli nowa iluminacja.

– Bardzo się cieszę, że także Sochaczew doczekał się remontu dworca. Każdego dnia setki mieszkańców mojego rodzinnego miasta korzystają z tego budynku, dojeżdżając do pracy w Warszawie. Ja również jestem jego użytkownikiem. Ten budynek ma bogatą historię – przetaczały się przez niego armie I i II wojny światowej. To na stacji w Sochaczewie wysiadają turyści, którzy chcą odwiedzić Żelazową Wolę, a podróżują pociągami. Nie dalej, jak kilka dni temu byłem świadkiem oddania do użytku innego zabytkowego dworca – w Tczewie. Byłem pod wrażeniem, jak dobrze prezentował się w nowoczesnej, ekologicznej, bardzo funkcjonalnej wersji. Jestem przekonany, że w Sochaczewie będzie podobnie. Moje rodzinne miasto zyska prawdziwą perełkę, wizytówkę, z której będziemy dumni i na której będziemy witać wszystkich, którzy do nas przybędą koleją – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.