Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Rail Baltica i projekt odcinka Kowno – Wilno

Do pierwszego, kwalifikacyjnego etapu konkursu firmy mogą zgłaszać się do 14 października tego roku. Inwestor podzieli zadanie na mniejsze części. W ramach umowy konieczne będzie nie tylko sporządzenie projektu, ale też rozpoznanie terenu czy zrealizowanie niezbędnych formalności.

Pierwszy etap przetargu, zgodnie z założeniami, powinien zostać rozstrzygnięty do końca roku. W drugiej połowie 2023 roku możliwe będzie już podpisanie kontraktu.

Krótkie spojrzenie na Rail Baltica

Linia kolejowa Rail Baltica (biegnąca przez około 870 kilometrów) pozwoli składom poruszać się z prędkością do 249 kilometrów na godzinę. Głównym celem tego ogromnego projektu jest ujednolicenie połączenia kolejowego na terenie państw unijnych. Na niektórych obszarach, w tym pomiędzy krajami bałtyckimi i Litwą, Łotwą, a także Estonią obowiązują różne rozstawy torów. W dużej mierze ogranicza to możliwości szybkiej komunikacji transportowej.

Założeniami inwestycji Rail Baltica jest ponadto poprawa dostępności do pociągów pasażerskich kursujących pomiędzy stolicami państw i głównymi, większymi miastami oraz usprawnienie połączeń z takimi obiektami, jak lotniska oraz porty morskie.