Tramwaje

Wrocław: łącznik tramwajowy między ul. Legnicką, a TAT wyremontowany [ZDJĘCIA]

Wrocławski przewoźnik sfinalizował remont torowiska przy ul. Złotoryjskiej. Wrocławskie Inwestycje zaś zakończyły prace przy przebudowie odcinka torów między ul. Śrubową i pętlą Wrocławski Park Przemysłowy.  Zwieńczenie remontu to również powrót linii 23 na swoją stałą trasę. Pierwsze tramwaje do pętli przy WPP pojadą już od najbliższej soboty.

Fot. MPK Wrocław

Przy ul. Złotoryjskiej MPK wymieniło niespełna pół kilometra toru pojedynczego, przejazd tramwajowy w ciągu ulicy Strzegomskiej i sieć trakcyjną. Torowisko będzie zielone – trawa została wysiana i już rośnie. Jej obecność z pewnością docenią mieszkańcy okolicznych bloków.

Zielone torowisko gwarantuje cichsze przejazdy tramwajów, zapobiega też wzbijaniu się pyłów z tłucznia. To wszystko oznacza większy komfort dla osób, które mieszkają w okolicy  – zwraca uwagę prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Na tym zalety się nie kończą. Zielone torowiska przyczyniają się  też do walki ze zmianami klimatu, ograniczając zjawisko tzw. miejskich wysp ciepła.

 

Zakończenie remontu otworzyło tramwajom drogę do pierwszego fragmentu Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór. Torowisko wzdłuż ulicy Robotniczej, po którym pojadą tramwaje linii 23, stanowi właśnie jej część.

To pierwszy odcinek TAT, który idzie w śladzie dawnego torowiska wzdłuż ulicy Robotniczej prowadzącego do dawnej pętli przy Pafawagu, a dziś WPP. Przebudowa tego fragmentu kosztowała ponad 11,6 miliona złotych. Pieniądze na tę inwestycję pochodziły z budżetu gminy, jak i funduszy Unii Europejskiej. Niebawem będziemy gotowi z następnym odcinkiem od placu Orląt Lwowskich do ul. Śrubowej, który będzie już absolutną nowością w układzie komunikacyjnym miasta – mówi Piotr Paś, prezes WI.

 

– Na ulicy Śrubowej oraz Robotniczej wykonaliśmy 711 metrów torowiska, wybudowaliśmy nowe przystanki z wiatami, ponad pół kilometra chodnika i nowej drogi rowerowej. Wybudowaliśmy kanalizację deszczową i przebudowaliśmy liczne sieci podziemne m.in. energetyczną czy gazową. Czekają nas jeszcze montaże tablic DIP i bogate nasadzenia zieleni. Na tym odcinku planujemy bowiem posadzić blisko 150 drzew, w większości platanów i robinii akacjowych – dodaje Wojciech Kaim, kierownik projektu z WI.

 

Całość Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór ma powstać do 2023 roku. Natomiast już w najbliższych miesiącach ma zostać oddany do użytku wiadukt w ciągu TAT nad ulicą Smolecką. To umożliwi przeprowadzenie objazdów na czas planowanych remontów w ciągu ul. Legnickiej i na pl. Jana Pawła II właśnie świeżo wyremontowanym torowiskiem przy ul. Złotoryjskiej.

Informacja prasowa MPK Wrocław

Dodaj komentarz