Wywiady

Technologie poznawcze poprowadzą tramwaje? [WYWIAD]

Rosyjska spółka Cognitive Pilot należy do grupy Cognitive Technologies i jest pierwszym rosyjskim graczem na rynku pojazdów autonomicznych. Stworzyła wdrażany w różnych środkach transportu wieloplatformowy, autonomiczny system kontroli transportu naziemnego C-Pilot. Jurij Minkin, kierownik działu rozwoju pojazdów bezzałogowych podzielił się z nami szczegółami dotyczącymi tej technologii – testowanej już w tramwajach oraz opowiedział o działalności i prowadzonych projektach. 

Sieć neuronowa wyraźnie wykrywa obiekty sytuacji drogowej

Na początku zacznijmy może od firmy Cognitive Pilot. Nie jest ona znana w Polsce, a warto przybliżyć jej dynamiczną historię i główne sfery działalności. 

Obecnie Cognitive Pilot jest wiodącym na świecie producentem SI (sztucznej inteligencji) dla bezzałogowego transportu. Firma powstała w 1993 roku na bazie jednego z głównych instytutów potężnej radzieckiej i rosyjskiej szkoły sztucznej inteligencji, Instytutu Analizy Systemowej Rosyjskiej Akademii Nauk. Wielu z członków pierwszego zespołu naszych programistów posiadało doświadczenie w światowej klasy projektach. Na początku lat 90. naszym głównym produktem były systemy SI do rozpoznawania tekstu, jego analizy i przetwarzania obrazu. Wysoka jakość naszego oprogramowania, jak i umiejętność dobrej pracy z tekstami niskiej jakości, pozwoliły nam natychmiast podpisać umowy OEM i partnerskie z wiodącymi światowymi markami m.in.: HP, CorelCorp., Epson, Xerox, IBM i Oracle. Na początku XXI wieku sprzedaliśmy firmie Intel korpus mowy w języku rosyjskim – jest to główny zestaw narzędzi dla rosyjskiego systemu rozpoznawania mowy.