Krzysztof Mamiński, przewodniczący Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) i François Davenne, dyrektor generalny UIC apelują o materialne wsparcie Kolei Ukraińskich.
Już ponad dwa tygodnie trwa wojna w Ukrainie. Przez ten czas Koleje Ukraińskie działają w niezmiernie trudnych warunkach wojennych. Przewoźnik ewakuuje, we współpracy m.in. ze spółkami Grupy PKP, uchodźców z zagrożonych terenów. W tym okresie Koleje Ukraińskie poniosły wiele strat, szczególnie w zakresie infrastruktury kolejowej i taboru. Zewnętrzna pomoc i wsparcie są niezbędne dla odbudowy zniszczeń i sprawnego funkcjonowania Kolei Ukraińskich. Jest to również kluczowe dla funkcjonowania korytarzy humanitarnych i ratowania życia ludzkiego. W dłuższej perspektywie zaś istotne dla odbudowy potencjału Kolei Ukraińskich po zakończeniu działań wojennych.
Dlatego kierując się wartościami solidarności i jedności środowiska kolejowego, które są podstawą działania Międzynarodowego Związku Kolei, Krzysztof Mamiński zainicjował i wspólnie z dyrektorem generalnym UIC wystosował list do wszystkich aktywnych członków organizacji z prośbą o pilne materialne wsparcie Kolei Ukraińskich. Jednocześnie szefowie UIC przypomnieli, że stowarzyszenie wyraża pełną solidarność z Kolejami Ukraińskimi. Deklaruje kontynuację wsparcia w tych trudnych dla Ukrainy chwilach.
Międzynarodowy Związek Kolei to organizacja zrzeszająca przedsiębiorstwa zajmujące się transportem kolejowym, a także reprezentująca je na arenie międzynarodowej. Organizację utworzono w 1922 roku, a jej siedziba znajduje się w Paryżu. W UIC zrzeszonych jest ponad 200 przedsiębiorstw i innych organizacji działających na rzecz kolei z prawie 100 krajów na 6 kontynentach. UIC skupia zarządców infrastruktury, przewoźników, przedsiębiorców świadczących różne usługi dla transportu kolejowego i instytucje badawcze.