global Inwestycje Wydarzenia

USA: Rząd zaoferuje 2,9 mld USD na projekty infrastrukturalne

Departament Transportu Stanów Zjednoczonych (USDOT) przeznacza 2,9 mld USD w ramach trzech uznaniowych programów dotacji na wsparcie dużych projektów infrastrukturalnych i wydał zawiadomienie o możliwości finansowania (Nofo), które ułatwi ubieganie się o jeden lub więcej programów z pojedynczego wniosku i wspólny zestaw kryteriów.

Sekretarz ds. Transportu Pete Buttigieg:

– Ponadpartyjna ustawa o infrastrukturze prezydenta Bidena to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby naprawić naszą przestarzałą infrastrukturę i zainwestować w duże projekty dla przyszłości naszej gospodarki. Do tej pory mieliśmy ograniczone możliwości przyznawania nagród powyżej pewnego poziomu lub wspierania projektów z finansowaniem z wielu federalnych programów. Dzięki temu podejściu i dzięki znacznemu zastrzykowi nowych funduszy mamy możliwość wsparcia bardziej transformacyjnych projektów, które stworzą dobrze płatne miejsca pracy, rozwiną gospodarkę oraz sprawią, że nasz system transportowy będzie bezpieczniejszy i bardziej odporny.

 

Wspomniane programy to:

  • MEGA – Program Krajowego Wsparcia Projektów Infrastrukturalnych. Stworzony przez Bipartisan Infrastructure Law (BIL), zakłada wsparcie dla dużych projekty, które są zbyt złożone dla tradycyjnych programów finansowania. Mega zapewni dotacje na zasadach konkurencyjnych w celu wsparcia projektów obejmujących wiele jurysdykcji lub regionów. Dotacje te mogą również dotyczyć różnych rodzajów transportu. Kwalifikujące się projekty mogą pochodzić z obszarów budowy autostrad, mostów, portów, kolei pasażerskich i transportu publicznego. Mogą to być więc mosty lub tunele łączące dwa stany, nowe linie kolejowe i tranzytowe czy węzły towarowe integrujące ruch statków, pociągów i samochodów ciężarowych. USDOT przyzna 50% dofinansowania projektom o wartości powyżej 100 mln USD.
  • INFRA – Infrastruktura dla programu Odbudowa Ameryki. Ten istniejący program otrzyma w tym roku wzrost finansowania o ponad 50% dzięki BIL. Dotacje będą dostępne na finansowanie projektów związanych z transportem drogowym, multimodalnym i kolejowym. Poprawiają one bezpieczeństwo, generują korzyści ekonomiczne, zmniejszają zagęszczenie ruchu, zwiększają odporność i dają największą nadzieję na wyeliminowanie wąskich gardeł w łańcuchu dostaw i poprawę krytycznych ruchów towarowych. W ubiegłym roku USDOT otrzymał wnioski projektowe o wartości ponad 10 mld USD. Mógł jednak sfinansować tylko około 1 mld USD projektów. BIL zapewnia Infra około 8 miliardów USD w ciągu pięciu lat, z czego około 1,55 miliarda USD zostanie udostępnione za pośrednictwem tego Nofo.
  • RURAL– program dotacji na transport lądowy na obszarach wiejskich. Stworzony przez BIL, będzie wspierać projekty, które ulepszają i rozbudowują infrastrukturę transportu lądowego na obszarach wiejskich. Projekty dotyczące autostrad, mostów i tuneli będą kwalifikować się do poprawy transportu i bezpieczeństwa. Pozwolą zapewnić lub zwiększyć dostęp do obiektów rolniczych, handlowych, energetycznych lub transportowych, które wspierają gospodarkę obszaru wiejskiego. W tym roku USDOT przyzna dotacje do 300 mln USD za pośrednictwem obszarów wiejskich. To część z 2 mld USD zawartych w BIL w ciągu pięciu lat.

Dodaj komentarz