Ministerstwo Zdrowia wycofało się z wprowadzenia zmian w obostrzeniach w komunikacji publicznej. Wcześniej resort informował o nałożeniu ograniczeń – obłożenie w pojazdach transportu zbiorowego wynieść miało do 75 proc. Na czym jednak stanęło?
Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że jedynym obostrzeniem, które nie wejdzie w życie 15 grudnia będzie limit w transporcie publicznym.
– Zmiany nie będzie, ale większa waga będzie przywiązywana do egzekwowania przepisów związanych z zasłanianiem nosa i ust – poinformował Andrusiewicz.
Do decyzji Ministra Zdrowia odniósł się Prezes Zarządu MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.
– Z satysfakcją i zrozumieniem przyjąłem dzisiejszą zapowiedz Ministerstwa Zdrowia o wycofaniu zapowiadanych wcześniej obostrzeń dotyczących liczby pasażerów w komunikacji miejskiej – podkreśla. – Niezwłocznie po zapowiedzi wprowadzenia limitu przewożonych osób do 75 proc. liczby miejsc w pojeździe, krytykowałem takie rozwiązanie, jako fikcyjne i nierealne do wprowadzenia. Apelowałem wówczas do Ministra Zdrowia o rewizję tego stanowiska.
Prezes MPK Wrocław podziękował w swoim oświadczeniu Ministrowi Zdrowia Adamowi Niedzielskiemu. Jak podkreśla Krzysztof Balawejder „Minister nie pozostał obojętny na nasze racjonalne argumenty i postanowił wycofać się z rozwiązania, które tylko pozorowało realną walkę
z czwarta falą koronawirusa”.
– Doceniając otwartość ministra zapewniam, że niezmiennie jestem gotowy na merytoryczną rozmowę i wspólne wypracowanie dobrych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo pasażerom komunikacji miejskiej – dodaje.
Koronawirus w Polsce
W ciągu ostatniej doby odnotowano w Polsce 17 460 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 537 osób. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim – 2479 przypadków.