global Wydarzenia

Czy hiszpańska linia kolejowa Maresme przestanie istnieć?

Wyjątkowa, hiszpańska linia kolejowa Maresme łączy Barcelonę z kurortem Blanes, oddalonym o około 70 kilometrów i zlokalizowanym na samym brzegu Costa Brava. Trasa ta funkcjonuje od 1848 roku i po 170 latach niemal znika z powierzchni, gdy już postępującą erozję wybrzeża pogłębiły w ostatnich dniach wysokie fale uderzające w brzeg.

Fot. ADIF
Fot. ADIF

Kilka słów o linii Maresme

Linia kolejowa biegnąca wzdłuż linii brzegowej zlokalizowana jest tak blisko Morza Śródziemnego, że podróżujący nią pasażerowie mogą w drodze do pracy przyglądać się prawie czterdziestu plażom i kilku marinom znajdującym się w tym obszarze. Malownicze widoki i łatwy dostęp do wypoczynku sprawiają, że z linii tej korzysta w dni robocze nawet 100 tysięcy osób.

Pierwotnie ta trasa kolejowa obsługiwała hiszpańską arystokrację, która pod koniec XIX i na początku XX wieku przemieszczała się koleją do swoich pięknych, letnich rezydencji nadmorskich. Od drugiej połowy ubiegłego wieku rejon ten znacznie się skomercjalizował, a cały obszar Maresme został zabudowany. Powstało między innymi pięć marin, a miasta, przez które przebiega linia ulegają ciągłej urbanizacji. Działalność człowieka w tym obszarze osłabia w dużym stopniu odporność nabrzeża i przyczynia się do jego stopniowego pochłaniania przez wody morza.

Problemy geologiczne na trasie kolejowej

W ostatnich dniach operator kolejowy musiał zamknąć linię Maresme i zaoferował swoim pasażerom transport z wykorzystaniem połączenia autobusowego na odcinku łączącym La Pineda z Malgrat de Mar. Przyczyną takiego stanu rzeczy były wysokie fale morskie. Uderzały one w nadbrzeże tam mocno, że to zaczęło grozić zawaleniem – także fragmentu, na którym ułożone są tory kolejowe.