global Wydarzenia

Francja: parlament wspiera kolej

Zgromadzenie Narodowe we Francji zagłosowało za przyjęciem zakazu lotów wewnętrznych, w przypadku gdy na trasie dostępna jest alternatywna podróż pociągiem. Zakaz dotyczy podróży trwających  2 godziny i 30 minut. 

Zgromadzenie zgodziło się również na zakaz budowy nowych lub rozbudowy lotnisk, które skutkują wzrostem emisji a tym samym zwiększenie śladu węglowego.

Przyjęte prawo to rezultat pożyczki w wysokości 7 mld euro od rządu francuskiego dla Air France, uzgodnionej w szczytowym momencie pierwszej fali kryzysu Covid w kwietniu 2020 r. Ustalenia przewidywały, że ​​linia lotnicza musi wycofać wszystkie loty krajowe, które konkurują z alternatywą kolejową. Dotyczyło to lotów z Paryża do Bordeaux, Nantes i Rennes. Orzeczenie parlamentu oznacza, że ​​zakaz będzie miał teraz zastosowanie do innych linii lotniczych, chociaż wykluczono loty  łączone.

Funkcjonująca we Francji i założona przez prezydenta Emmanuela Macrona w 2019 r., Konwencja Obywatelska ws. Klimatu rekomendowała czterogodzinne ograniczenie lotów, które obejmowałyby bardziej ruchliwe trasy lotnicze, takie jak do Marsylii i Montpellier. Sprzeciwy niektórych regionów, a także Air France i KLM doprowadziły jednak do ​​kompromisu.

Czytaj dalej >