Analizy Pasażer

Jak zarażamy się w pociągach? Naukowcy przedstawili analizy

Naukowcy z University od Southampton w Wielkiej Brytanii, organizacji WorldPop i chińskich ośrodków badawzych, na łamach „Clinical Infecious Diseases” opublikowali raport z projektu, w którego trakcie analizowali ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w pociągu, w którym jedzie zakażona osoba. Jak przedstawiają się wyniki?

Wśród obostrzeń związanych z pandemią, poza noszeniem maseczek w środkach transportu publicznego, sklepach i innych publicznych pomieszczeniach zamkniętych, jest także zachowanie dystansu społecznego. Zdaniem naukowców, ryzyko zakażenia koronawirusem w pociągu wiąże się nie tylko z odległością między pasażerem zarażonym a zdrowym, lecz również z czasem spędzonym w obecności osoby chorej. Takie analizy przeprowadzone zostały na podstawie danych uzyskanych z chińskich kolei.

Zdaniem naukowców, w trakcie godzinnej jazdy pociągiem w tym samym rzędzie siedzeń, odległość wynosząca 1 metr powinna chronić przed ryzykiem zakażenia. Jednak przy dwukrotnie dłuższym przejeździe, nie wystarczy nawet odległość 2,5 metra.

Eksperci pracowali na danych z okresu od 19 grudnia 2019 r. do 6 marca 2020 r. Analiza objęła także 2334 chorych, stanowiących źródło dalszych zakażeń, oraz ponad 72 tys. osób, które kontaktowały się z nimi w pociągach.

Jak twierdzą naukowcy, najbardziej zagrożone były osoby siedzące tuż obok chorego pasażera. Spośród tych osób przeciętnie zakażało się 3,5 proc. z nich. Natomiast wśród osób siedzących w tym samym rzędzie – 1,5 proc. z nich.

W każdej kolejnej godzinie podróży ryzyko zakażenia wzrastało o 0,15 proc. Na miejscach przyległych do miejsca zajmowanego przez chorego wzrost wynosił 1,3 proc / godz.

Podsumowując badanie, dr Shengjie Lai stwierdził, że istnieje podniesione ryzyko zakażeń w pociągach. Jednak wyniki sugerują, że w czasie pandemii COVID-19 ważne jest ograniczenie zagęszczenia pasażerów, a także promowanie osobistej higieny, stosowanie zasłon na twarzy i być może pomiary temperatury przed wsiadaniem do pociągu.

Zdaniem ekspertów, pasażerowie siedzący w tym samym rzędzie, planujący podróż godzinną, muszą zachować odległość ponad 1 metra, by skutecznie chronić się przed zakażeniem.

W czasie dwóch godzin może natomiast nie wystarczyć dystans nawet 2,5 metra.

Źródło: portalsamorzadowy.pl / Clinical Infecious Diseases

Dodaj komentarz