Tramwaje Wywiady

Michał Zaleski: Toruń stawia na rozwój transportu miejskiego [WYWIAD]

„W przyszłym roku oddamy do użytku nową, kompletną linię tramwajową biegnącą na północ Torunia – do nowego, dynamicznie rozwijającego się osiedla”. O obecnych inwestycjach, zwiększaniu komfortu pasażerów i rozwiązaniach w kryzysie energetycznym rozmawiamy z Michałem Zaleskim, Prezydentem Torunia.

Prezydent Michał Zaleski (Fot. Miasto Toruń)
Prezydent Michał Zaleski (Fot. Miasto Toruń)
Budowa nowej linii tramwajowej na północ miasta trwa. Jaki jest stan zaawansowania prac?

Prace przy budowie nowej trasy tramwajowej, które rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku, toczą się na kilkunastu odcinkach. Spora część została już wykonana. Zaawansowanie procentowe robót dla części A, czyli na ul. Watzenrodego od skrzyżowania z ul. Strobanda (z tym skrzyżowaniem), Ugory, Polnej i Legionów do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego wynosi 72 proc. (stan na 18 października – przyp. red.)

Praktycznie na całym tym etapie gotowa jest już dolna płyta torowa, na większości, np. wzdłuż ul. Watzenrodego od Freitaga do ronda Strobanda, zamontowano już szyny. Przed samym rondem zaś wykonawca ułożył górną płytę torową. Wybudował także platformy przystankowe. Wiaty i inne elementy małej architektury pojawią się na wiosnę. Wtedy będzie też montowana cała sieć trakcyjna. Wszystkie słupy są już ustawione. Wzdłuż ul. Polnej wykonawca wysiał już łąkę kwietną, kolejne są przygotowywane wzdłuż ul. Watzenrodego.