Wydarzenia Wywiady

Platforma spotkań od wieku. MTP obchodzą 100-lecie istnienia [WYWIAD]

„Czas pandemii to trzecia przerwa w działalności wystawienniczej MTP. Pierwsza przypadła na czas II wojny światowej, druga zaś w latach 1950-1955”. O 100-leciu istnienia Międzynarodowych Targów Poznańskich, ich znaczeniu dla światowej gospodarki i funkcjonowaniu w czasie pandemii rozmawiamy z Tomaszem Kobierskim, Prezesem Zarządu Spółki.

Platforma spotkań od wieku. MTP obchodzą 100-lecie istnienia [WYWIAD]
Poznan 1961 r. Miedzynarodowe Targi Poznanskie.Widok ogolny z lotu ptaka.Plac Marka.
Międzynarodowe Targi Poznańskie obchodzą w tym roku 100-lecie istnienia. Jak w tym czasie zmieniła się ich formuła? Kto wówczas był gościem MTP, a kim są klienci targów obecnie?

Pierwszy Targ Poznański – bo wtedy jeszcze mówiono o nim w liczbie pojedynczej – odbył się w dniach od 28 maja do 5 czerwca 1921 roku. Była to, jak określili organizatorzy, „wystawa wzorów przemysłu”. Jej celem było zjednoczenie gospodarcze polskich ziem po okresie zaborów, dlatego Targ miał charakter tylko krajowy. Przyjechało 1200 wystawców z całej Polski, a ich ekspozycje odwiedziło 40 tys. osób. Impreza okazała się sukcesem, więc od razu pomyślano o jej kontynuacji. Już jesienią 1921 roku powołano miejskie przedsiębiorstwo Targi Poznańskie, które zajęło się organizowaniem corocznych wystaw, a od 1924 roku targi stały się międzynarodowe. Warto wspomnieć, że przed II wojną światową Poznań był już czwartym – po Lyonie, Lipsku i Mediolanie – ośrodkiem targowym w Europie.