Od soboty 4 kwietnia linia warszawskiego metra M2 wydłużyła się o trzy przystanki – stacje Płocka, Młynów i Księcia Janusza. Przejazd podziemną koleją ze stacji Trocka w głąb Woli zajmie niewiele ponad dwadzieścia minut. Poniżej publikujemy film z przejazdu wolskim odcinkiem.
– Sieć warszawskiego metra powiększa się o kolejne trzy stacje. Spełniamy obietnice i zgodnie ze złożonymi zobowiązaniami uruchamiamy wolski odcinek linii M2 – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Stacje Płocka, Młynów i Księcia Janusza będą otwarte już jutro. Apeluję jednak do warszawianek i warszawiaków o rozsądek. Proszę wszystkich, którzy chcieliby podziemne przystanki po prostu zobaczyć – zostańcie w domu. Gdy minie epidemia, z pewnością będzie na to lepszy czas.
Nowy odcinek metra składa się z trzech stacji, trzech wentylatorni oraz łączących je tuneli. Tym samym druga linia metra wydłużyła się o 3,4 kilometra.
Pierwszą nową stacją jest Płocka, zlokalizowana po południowej stronie skrzyżowania ul. Płockiej z Wolską. Zgodnie z projektem, w środku dominują kolory miedzy i brązu, nawiązujące do fabrycznej historii Woli.
Drugą stacją jest Młynów – znajdujący się pod ul. Górczewską, między Płocką a wiaduktem linii kolejowej. Na stacji dominuje kolor niebieski – nawiązanie do pobliskiego basenu na Moczydle.
Trzecią stacją odcinka jest Księcia Janusza, pod ul. Górczewską, po wschodniej stronie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. W jej wnętrzach dominuje zieleń, nawiązując do parków Moczydło i Szymańskiego.
Wolski odcinek metra został wybudowany przez firmę Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. Za realizację otrzyma ona prawie 1 mln 148 tys. zł brutto. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Środki unijne pokrywają 75 proc. kosztów kwalifikowanych.
Budowa nowego odcinka metra trwała 3 lata i 2 miesiące. Od listopada 2019 r. prowadzone były odbiory. Po uzyskaniu pozytywnych opinii z kontroli przeprowadzonych przez Państwową Straż Pożarną i Stację Sanitarno-Epidemiologiczną możliwe było wystąpienie do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (WINB) z wnioskiem o wydanie pozwolenia na użytkowanie. To wydane zostało 31 marca.
Na kolejowej mapie Krakowa pojawi się nowy przystanek – Kraków Bronowice. Pierwsi pasażerowie skorzystają z niego 14 czerwca. Inwestycja warta przeszło 250 mln zł współfinansowana jest w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”. – Przystanek Kraków Bronowice to kolejna inwestycja rozpoczęta i zakończona przez nasz rząd. Jest elementem kolei aglomeracyjnej w Krakowie. Jesteśmy przekonani, że z tej […]
Norymberski wagon „Zeppelin” z początku XX wieku, który był eksploatowany w Krakowie od 1941 roku do początku lat 70-tych XX wieku (woził pasażerów do lat 60., a następnie przez kilka lat był pojazdem technicznym) wraca do stolicy Małopolski, aby po raz drugi przejść renowację w Stacji Obsługi i Remontów MPK SA. Tramwaj na specjalnej lawecie dotarł do MPK SA w nocy z 11 na 12 listopada.
W niedzielę rano, na stacji Starachowice Wschodnie doszło do napaści na funkcjonariuszy Grupy Operacyjno-Interwencyjnej Straży Ochrony Kolei z Kielc. Mundurowych zaatakował 25-letni mężczyzna, którego wcześniej chcieli zatrzymać. Funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Interwencyjnej podczas patrolu stacji zauważyli trzech młodych mężczyzn, którzy zeskoczyli z peronu i przekraczali tory w miejscu niedozwolonym. Patrol niezwłocznie podjął interwencję, wzywając mężczyzn do zatrzymania […]