Tramwaje

Pierwszy dzień strajku w Tramwajach Elbląskich. Pracownicy wystosowali apel do mieszkańców [LIST]

Fot. Paweł Sutkowski

Pracownicy Tramwajów Elbląskich rozpoczęli strajk. Do protestu w poniedziałek 17 lutego podeszło 60 z prawie 140 osób zatrudnionych. Jak donosi portal portel.pl, na tory Elbląga nie wyjechał dziś żaden tramwaj. Mieszkańcy korzystają z podstawionych autobusów PKS z symbolami T2, T3 oraz T4.

O strajku w Tramwajach Elbląskich informują m.in. banery wywieszone na ogrodzeniu i siedzibie spółki. Motorniczowie i pracownicy techniczni wystosowali do mieszkańców miasta apel z prośbą o wyrozumiałość:

Szanowne Elblążanki i Elblążanie! My, pracownicy Spółki „Tramwaje Elbląskie”, stajemy dziś przed bardzo trudną decyzją. W obronie swoich praw pracowniczych godnej pracy i płacy wobec braku dialogu społecznego, decydując się na strajk, który uderzy bardziej w Was, Szanowni Państwo, niż we władze samorządowe – zdecydowaliśmy się jednak to zrobić. I w tym miejscu prosimy Państwa o wyrozumiałość – piszą w oświadczeniu do mieszkańców strajkujący pracownicy Tramwajów Elbląskich.

Problem płac i finansowania spółki „Tramwaje Elbląskie” nie jest nowy. Komunikacja miejska we wszystkich miastach Polski jest dotowana przez władze samorządowe, bo nie przynosi zysków i nigdy tego nie zrobi. Kwestią pozostaje tylko, w jakiej wysokości będzie dotowana.

Poprzedni spór zbiorowy nie przyniósł spodziewanych rezultatów. Mimo że zostało podpisane porozumienie, otrzymaliśmy w większości niewielkie podwyżki, ale o dodatkach za pracę w niedziele i święta mogliśmy zapomnieć.