– Od samego początku polska kolej łączy cały kraj w jeden organizm. Cieszy nas ogromnie, że PKP Intercity tak mocno angażuje się w działania upamiętniające bohaterów polskiej historii i wydarzenia, które ukształtowały nasz kraj i nasze społeczeństwo. Oklejona lokomotywa będzie codziennie, w różnych częściach kraju i poza jego granicami przypominać Polakom o bardzo ważnej postaci w naszej historii – zaznacza Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Dokonania Witolda Pileckiego, jednego z najwybitniejszych żołnierzy polskiej konspiracji zbrojnej, a zarazem największych bohaterów z okresu II wojny światowej, stanowią powód do dumy dla wszystkich Polaków, jednocześnie są częścią ogólnoludzkiego dziedzictwa jako bezprecedensowy przykład odwagi i poświęcenia w imię najwyższych wartości.
– Jest dla nas powodem do nieskrywanej radości, że PKP S.A. mogą przyczyniać się do upowszechniania wiedzy na temat bohaterskiego Rotmistrza również poza granicami Polski. Piękna postawa Witolda Pileckiego, uczestnika walk na frontach I i II wojny światowej, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, honorowanego za pracę dla Polski licznymi odznaczeniami, dobrowolnego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz i twórcy konspiracji zbrojnej w tym obozie, uczestnika Powstania Warszawskiego, więźnia obozów jenieckich w Lamsdorf i Murnau, oficera AK oraz II Korpusu Polskiego we Włoszech, zabitego przez komunistycznych zbrodniarzy strzałem w tył głowy, powinna być bowiem znana także w innych krajach, w tym w Niemczech, dokąd będzie kursowała regularnie wspaniale udekorowana lokomotywa PKP Intercity S.A. Jestem dumny z tego, że PKP S.A. biorą udział we wspólnej inicjatywie, dzięki której odwaga Rotmistrza będzie mogła inspirować również poza granicami Polski – powiedział Rafał Zgorzelski, Członek Zarządu PKP S.A.
Witold Pilecki został już dostrzeżony, nawet przez Parlament Europejski, jako jeden z wielkich bohaterów XX-wiecznej Europy, człowiek który rzucił wyzwanie dwóm totalitaryzmom, sowieckiemu i niemieckiemu – powiedział dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. -Zależy nam, by z jednej strony ta grafika pokazywała życie i odwagę Rotmistrza, ale z drugiej strony by budowała świadomość odbiorców, że Witold Pilecki jest dla nas wciąż istotnym punktem odniesienia, że jego przesłanie nie realizuje się tylko w kontekście walki i wojen, ale także dla nas dzisiaj jest inspirujące. My przecież także stajemy przed wyzwaniami natury obywatelskiej, kwestiami dbania o dobro wspólne. Witold Pilecki jest tu zdecydowanie postacią inspirującą – podkreślił Wojciech Kozłowski,.
Innym działaniem Instytutu Pileckiego upamiętniającym 120. rocznicę urodzin Rotmistrza jest zainaugurowanie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego i organizacja jej pierwszej edycji w roku 2021. Nagrodę otrzymają autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w minionym roku po polsku lub po angielsku i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów. Ponadto zostanie przyznana nagroda specjalna za książkę, która ukazuje przebieg współczesnych konfliktów zbrojnych i miejsca szczególnego zagrożenia dla godności człowieka. Autorzy najlepszych książek w każdej z kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 75 tys. zł oraz okolicznościową statuetkę, które zostaną wręczone na uroczystej gali w listopadzie 2021 roku.