Raport z Polski Tabor Wydarzenia

PKP Intercity uczciło 120-lecie urodzin Witolda Pileckiego [ZDJĘCIA]

PKP Intercity oraz Instytut Pileckiego uczcili wspólnie 120-lecie urodzin Witolda Pileckiego. Jedna z lokomotyw kursujących do Berlina została oklejona okolicznościową grafiką. Przewoźnik po raz kolejny angażuje się w upamiętnienie kluczowych dla historii Polski wydarzeń i postaci.

Nowy wygląd zyskała lokomotywa EU-44 Husarz, która będzie prowadzić pociągi kursujące między Warszawą a Berlinem, gdzie znajdują się siedziby Instytutu Pileckiego. Okolicznościowa grafika, której treść opracował Instytut, przedstawia postać Rotmistrza Pileckiego w najważniejszych momentach jego życia: młodzieńcze lata w Wilnie, gdzie należał do drużyny harcerskiej, czasy przedwojenne z żoną i dziećmi w majątku Sukurcze, pobyt w obozie Auschwitz, a także proces sądowy w powojennej, komunistycznej Polsce. W centralnym miejscu znajduje się symboliczny wizerunek Rotmistrza piszącego słynny raport alarmujący świat o sytuacji w Auschwitz. Na lokomotywie, w językach polskim i angielskim, umieszczono hasło: Jego odwaga inspiruje – His courage is inspiring, co stanowi nawiązanie do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 r. w sprawie znaczenia pamięci historycznej dla przyszłości Europy, wzywającej do ustanowienia 25 maja, rocznicy śmierci Pileckiego, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

– Rotmistrz Witold Pilecki to jedna z najważniejszych postaci w całej historii Polski. Prawdziwy bohater, ochotnik do KL Auschwitz, twórca ruchu oporu w tym nieludzkim miejscu stworzonym przez niemieckich oprawców. Przez lata jego życiorys, dokonania, bohaterstwo były wymazywane z podręczników, a jego kaci cieszyli się przywilejami. Cieszę się, że to się zmieniło, że takie postaci jak On są przywracane zbiorowej pamięci. Przedstawienie Jego wizerunku na lokomotywie, która będzie przemierzała nie tylko polskie, ale i zagraniczne szlaki pomoże w szerzeniu wiedzy o wielkim Polaku. Cieszę się, że PKP Intercity znów pamięta o naszej historii, bo przecież to nie pierwsza taka inicjatywa narodowego przewoźnika kolejowego. Tak Spółki Skarbu Państwa, zwłaszcza te największe o zasięgu ogólnokrajowym, powinny rozumieć swoją misję. Bo nie są tylko „zwykłymi” podmiotami gospodarczymi, nastawionymi na zysk, określenie narodowy zobowiązuje. Pragnę serdecznie podziękować Instytutowi Pileckiego oraz Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za tak intensywne działania na rzecz upamiętniania naszego wybitnego bohatera narodowego. To niezwykle ważne, aby kolejne pokolenia Polaków mogły czerpać wzór z bohaterskiej postawy Witolda Pileckiego -podkreśla Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Postać Witolda Pileckiego stanowi uniwersalny, zrozumiały także na Zachodzie symbol walki przeciw obu totalitaryzmom, nazistowskiemu i komunistycznemu. Jego niezwykła historia jest personifikacją losów Polski w XX wieku. Pilecki udał się do Auschwitz na ochotnika, by dokumentować zbrodnie III Rzeszy i informować świat o ich charakterze i skali. Przez ponad dwa i pół roku budował tam ruch oporu i przygotowywał zbrojne powstanie, wreszcie uciekł z obozu aby osobiście zabiegać u przywódców polskiego państwa podziemnego o zniszczenie tego miejsca. W 1944 roku walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został postawiony przed komunistycznym sądem i stracony 25 maja 1948 roku. W 1990 roku został oficjalnie zrehabilitowany, w roku 2006 prezydent Lech Kaczyński przyznał mu pośmiertnie Order Orła Białego.

Dodaj komentarz