Inwestycje Wydarzenia

PKP S.A. przebudują dworce w Pasłęku i Gronowie Elbląskim. Jest jedno “ale”

PKP S.A. przebudują dworce kolejowe w Pasłęku i Gronowie Elbląskim. Spółka podpisała już porozumienia z samorządami w sprawie współpracy przy projektach.

Podpisanie porozumienia pomiędzy PKP S.A> a gminą Gronowo Elbląskie (fot. PKP S.A.)
Podpisanie porozumienia pomiędzy PKP S.A> a gminą Gronowo Elbląskie (fot. PKP S.A.)

Polskie Koleje Państwowe zobowiązały się do przebudowy dwóch obiektów w Pasłęku i Gronowie Elbląskim pod jednym warunkiem. Samorządy będą zobligowane do wynajęcia przestrzeni w budynkach.

Prace na warmińsko-mazurskich dworcach dworcach

Przebudowa obu dworców prowadzona będzie przy zachowaniu historycznego charakteru budynków. Po zrealizowanych pracach w obiekcie pojawi się strefa podróżnych oraz przestrzenie dla samorządu.

W Gronowie Elbląskim gmina wynajmie przeszło 300 m kw. powierzchni. Planuje na nich uruchomienie, po przebudowie dworca, m.in. świetlicy, salki warsztatowej, pomieszczenia miejskiego ośrodka pomocy społecznej lub punktu obsługi mieszkańca.

Z kolei w Pasłęku na ponad 500 m kw. wynajętych przez miasto, po modernizacji budynku, znajdą się m. in. centrum usług społecznych, a także świetlica środowiskowa. Wraz z dworcami metamorfozę przejdzie ich najbliższe otoczenie, gdzie planowana jest budowa nowych chodników, parkingów, a także montaż nowej małej architektury oraz uporządkowanie zieleni.

– Od dłuższego czasu zabiegaliśmy o to, by te piękne, zabytkowe dworce wyremontowano. To bardzo ważne inwestycje. Dworce będą bardziej funkcjonalne, ale zachowają swojego starego ducha – mówi Andrzej Śliwka, wiceminister Aktywów Państwowych.

 

Wizytówki Pasłęka i Gronowa Elbląskiego

– Formuła współpracy, w której PKP S.A. buduje lub modernizuje dworzec, a samorząd wynajmuje na nim powierzchnię po zakończeniu inwestycji, sprawdziła się już w wielu miejscach w Polsce. Przykładami mogą być dworce Szklarska Poręba Górna, Węgliniec czy Kraków Swoszowice. Nie inaczej będzie w Pasłęku i Gronowie Elbląskim. Te dwa zabytkowe dworce w województwie warmińsko-mazurskim nie tylko odzyskają swój dawne piękno, dzięki czemu staną się wizytówkami miejscowości, ale również połączą w sobie obsługę podróżnych z usługami ważnymi dla mieszkańców – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Wraz z dworcami, metamorfozę przejdzie ich otoczenie.

– Bardzo cieszy fakt, że wraz z dworcem kolejowym w Pasłęku pozytywną metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie dworca i przyległy teren należący do gminy, na  którym planuje się wybudowanie parkingów, chodników, elementów małej architektury oraz uporządkowanie zieleni. Duże znaczenie ma też to, że przebudowa dworca w Pasłęku zostanie przeprowadzona z dbałością o  jego zabytkowy i historyczny charakter, co wyeksponuje wszystkie walory tego bardzo ważnego dla Pasłęka obiektu. Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, w tym w szczególności podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – panu Andrzejowi Śliwce, a także władzom spółki PKP S.A. –  mówi dr Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.

 

Krok w kierunku tradycji

– Cieszę się niezmiernie, że będziemy mogli dołączyć do grona tych miejsc, miejscowości, gmin, w których dworce (zwłaszcza tak piękny i bogaty historycznie, jak w Gronowie Elbląskim) będą zrewitalizowane. To wspaniały krok w kierunku zachowania tradycji, historii i pogłębienia więzi, gdyż wspólnie z PKP chcemy, aby w wyremontowanym dworcu tętniło życie, była prowadzona działalność kulturalna oraz społeczna, a dla oczekujących na pociąg, dworzec był miłym i przyjaznym miejscem do spędzenia czasu. Mamy wspaniałe pomysły na to, aby wkrótce powstało miejsce będące charakterystycznym punktem na trasie kolejowej nr 204 Braniewo – Malbork, odpowiadające bogatym tradycjom kolejowym na pięknych Żuławach Elbląskich! – mówi Marcin Ślęzak, wójt Gminy Gronowo Elbląskie

 

Dodaj komentarz