Inwestycje Raport z Polski

PKP SA przebudują dworzec kolejowy w Oleśnicy

Polskie Koleje Państwowe S.A. oraz władze Oleśnicy podpisali porozumienie dotyczące przebudowy dworca. Historyczny budynek odzyska swój blask, a zarazem zostanie wyposażony w najnowsze rozwiązania podnoszące komfort obsługi pasażerów.  Po zakończeniu prac samorząd zobowiązał się do wynajęcia powierzchni użytkowej w budynku.

Podpisanie porozumienia ws. zmian na dworcu w Oleśnicy (fot. PKP SA)
Podpisanie porozumienia ws. zmian na dworcu w Oleśnicy (fot. PKP SA)

Nawiązana współpraca pozwoli na połączenie w budynku funkcji obsługi podróżnych (poczekalnia, toalety) z usługami dla mieszkańców, które planuje uruchomić na wynajętej od PKP S.A. przestrzeni miasto Oleśnica. Wstępnie szacowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2025 roku.

Dworzec w Oleśnicy został wpisany do obecnego Programu Inwestycji Dworcowych w ubiegłym roku. PKP SA sfinansują inwestycję ze środków własnych. Zrealizują ją w formule “Projektuj i buduj”.

Porozumienie swoimi podpisami sygnowali Ireneusz Maślany i Krzysztof Golubiewski – członkowie zarządu PKP S.A. oraz Jan Bronś – burmistrz Oleśnicy. W wydarzeniu wziął udział także Paweł Hreniak – poseł na Sejm RP i wojewoda dolnośląski w latach 2015-2019. Inwestor zobowiązały się do wykończenia lokali zgodnie z przyjętym przez samorząd standardem. Uzgodniono też ścisłą współpracę na każdym etapie realizowanych prac.

O modelu inwestycyjnym, który pozwala tchnąć życie w budynki dworców kolejowych Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. powiedział:

– Podpisanie porozumienia z Oleśnicą to ważny krok na drodze do przebudowy tego obiektu, ponieważ gwarantuje, że po inwestycji dworzec w Oleśnicy, oprócz obsługi podróżnych, za sprawą instytucji, które planuje otworzyć tu samorząd, stanie się również centrum aktywności jej mieszkańców. W województwie dolnośląskim podobny model współpracy już zadziałał. Na przebudowanych dworcach w Malczycach mieści się biblioteka, w Kątach Wrocławskich – Gminny Dom Kultury, a w Zgorzelcu – harcówka.

 

Warto przypomnieć, że na początku czerwca pisaliśmy o umowie PKP S.A. z samorządowcami z Dąbrowy Białostockiej, która pozwoli na połączenie funkcji obsługi podróżnych z usługami dla mieszkańców, na zmodernizowanym dworcu. Więcej – TUTAJ

Jak zmieni się dworzec w Oleśnicy?

Zabytkowy obiekt kolejowy pochodzi z 1868 roku. Pierwszym krokiem przebudowy będzie opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, który określi wstępny zakres inwestycji. Podczas opracowywania dokumentacji projektowej zostanie uszczegółowiony. Z przekazanych informacji wynika, że przebudowa obejmie poprawę estetyki, funkcjonalności, a także umożliwi dostosowanie budynku do współczesnych standardów obsługi podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Warto zaznaczyć, że zaplanowano przywrócenie wewnętrznego dziedzińca, który pełnił niegdyś funkcję ogrodu-poczekalni. Będzie to możliwe dzięki rozbiórce przybudówek powstałych w II połowie XX wieku. Z kolei instalacja nowoczesnych systemów monitoringu i przeciwpożarowych poprawi bezpieczeństwo na dworcu i w ich otoczeniu. Przy współpracy z samorządem zmieni się również teren przed dworcem.

Dodaj komentarz