Tabor

Koleje Śląskie zastosowały aktywną powłokę dezynfekującą. “Wyniki badań rewelacyjne”

Fot. Patryk Farana / CC

Nawet o 99 proc. mniej zanieczyszczeń – takie są wyniki pierwszego badania wnętrza pociągów Kolei Śląskich, po zastosowaniu innowacyjnego sposobu czyszczenia składów śląskiego przewoźnika. W codziennej pracy wykorzystywany jest tam środek dezynfekujący, oparty na działaniu dwutlenku węgla.

W trakcie testów analizowane były różne elementy pojazdu, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są najczęściej dotykane przez dużą liczbę osób. W przypadku uchwytów rurowych osiągnięto blisko 99 procentową redukcję zanieczyszczeń. Równie dobry wynik został odnotowany w przypadku zadajnika jazdy w kabinie maszynisty – 99,4 proc. – powłoka powinna chronić nie tylko podróżnych, ale także pracowników.

– Z uwagi na pozytywne wyniki pierwszych testów, zdecydowaliśmy się na rozszerzenie prowadzonych badań – w związku z tym powłoką dwutlenku tytanu zabezpieczone zostaną też powierzchnie wybranych biletomatów – informują przedstawiciele Kolei Śląskich.

 

Zastosowana powłoka przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo pasażerów i chroni ich zdrowie. Stosowana będzie więc nie tylko w czasach pandemii, ale także w przyszłości, bowiem jej trwałość wynosi minimum rok.

– Aktywna powłoka działa na zasadzie zjawiska fotokatalizy, tworząc powierzchnię wolną od mikroorganizmów chorobotwórczych – bakterie, grzyby oraz wirusy są dezintegrowane – tłumaczą przedstawiciele przewoźnika. – Do tej pory ta innowacyjna technologia była wykorzystywane w placówkach o podwyższonych potrzebach higienicznych, jak np. w szpitalach czy zakładach produkujących żywność. Co ciekawe, testowana powłoka oczyszcza także masy powietrza, które się o nią ocierają, eliminując tym samym mikroby zawieszone w powietrzu.

 

Pod kątem bezpieczeństwa powłoka Titansolid została przebadana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP PIB).

Dodaj komentarz