Inwestycje

Pomorska Kolej Metropolitalna świętuje 5-lecie istnienia [VIDEO]

Dziś mija dokładnie 5 lat od uruchomienia na linii Gdańsk – Wrzeszcz – Gdańsk Osowa przewozów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. – W ogromnej mierze linia ta zmieniła funkcjonowanie transportu kolejowego w samej aglomeracji, jak i w części województwa pomorskiego – mówią uczestnicy debaty „Pomorska Kolej Metropolitalna – dotychczasowe osiągnięcia i wyzwania na przyszłość”. Udział w niej biorą przedstawiciele przewoźnika, samorządu województwa oraz Gazety Wyborczej.

Fot. Artur Andrzej / CC

PKM wystartowała 1 września 2015 r. – przypomniał Grzegorz Mocarski, prezes zarządu spółki. – Pierwszy rok zakończyliśmy sukcesem – przewieźliśmy ok. 2 mln pasażerów. Z każdym rokiem liczba ta systematyczne rosła. Ubiegły rok to 4,3 mln pasażerów. W roku 2020 wyniki przewozowe mocno zweryfikuje pandemia.

 

Jak podkreślił Mocarski, linia PKM została szybko doceniona przez mieszkańców Gdańska i okolicznych miejscowości. Podkreślali szybkość transportu przede wszystkim do pracy i szkół.

– Cieszymy się, że od 1 września ponownie otwarto szkoły – dodał prezes Mocarski. – Wierzymy, że za miesiąc na tory wrócą także studenci. Czekam z niecierpliwością na to, co pokażą kolejne dni, Dziś frekwencja w pociągach, w moim odczuciu, była wyższa niż w dniach poprzednich. Co będzie dalej?

 

O renesansie polskiej kolei mówił w trakcie debaty wicemarszałek województwa pomorskiego – Leszek Bonna.

– Wszyscy pamiętamy regres, jaki zapanował na rynku usług kolejowych w latach ’80. i ’90. – mówił. – Myślę, że te trudne czasy bezpowrotnie minęły. Dziś obserwujemy renesans transportu kolejowego. To dziedzina transportu, która powinna się rozwijać. Sukces, który zaobserwowaliśmy dzięki reaktywacji starej linii kolejowej przekuł się poniekąd w porażkę – dlaczego? Nie przewidzieliśmy bowiem na samym początku takiego zainteresowania. Już na samym początku powinniśmy stworzyć linię dwutorową. Na to jednak nie pozwoliły finanse. Cieszy nas jednak popularność przewozów kolejowych. Jako przedstawiciel samorządu województwa chciałbym przypomnieć, że myślimy o transporcie bardzo szeroko. Chcemy też integrować różne jego rodzaje. W kończącej się perspektywie unijnej przeznaczyliśmy ok. 400 mln zł na rozbudowę lub stworzenie węzłów przesiadkowych. Projekt daje efekty, co widać po zadowoleniu pasażerów.

 

W minionych latach samorząd nabył także 10 pociągów dla linii PKM, co znacznie wpłynęło na poprawę komfortu podróżnych.

W debacie w 5. rocznicę powstania PKM uczestniczył także Marcin Wołek, jeden z inicjatorów budowy linii kolejowej PKM, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

– Już w roku 2005, kiedy przygotowywaliśmy w gronie ekspertów pierwszą koncepcję dla PKM, uważaliśmy, że to projekt bardo dobry – mówił. – Jednak czy miał prawo się udać? Z pewnością pomogło w tym organizowanie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, które dały budowie zielone światło. Śmiało można powiedzieć, że PKM to dziecko tego wydarzenia. Projekt nie udałby się, gdyby nie współpraca z PKP PLK, bowiem linia wpięta jest między dwie istotne trasy kolejowe, zarządzane właśnie przez PLK.

 

Dodaj komentarz