Personalia

Potrzeba solidarności! [FELIETON]

Radosław Karwicki, zastępca redaktora naczelnego “Raportu Kolejowego”

Jeden temat zdominował świat, jeden temat zdominował wszystkie inne. Warunkuje naszą codzienność jak i sprawy ogólnonarodowe. Ciężkie nastały czasy i w gospodarce i w stosunkach społecznych. Koronawirus doprowadził do tego, że świat jaki znaliśmy zwolnił i wydaje się, że zmienił na zawsze. Zwolnienie obrotów przez świat spowodowało sparaliżowanie gospodarki

Stanęła także kolej! Coś, co wydawało się niemożliwe nastąpiło z dnia na dzień na naszych oczach i to nie w czasie zagrożenia konfliktem zbrojnym, ale w czasie, wydawało się, prosperity i wieloletniego spokoju. Kolej już liczy straty. Wiemy, że będą ogromne i, niestety, niemożliwe do odrobienia. Liczby jakie uzyskaliśmy od przewoźników pasażerskich są przytłaczające – ponad 90% mniej pasażerów, 50% mniej pociągów. Kolokwialnie mówiąc- to kupa pieniędzy. Pieniędzy bezpowrotnie straconych przez spółki kolejowe. A przecież to jeszcze nie koniec- lockdown trwa bowiem od połowy marca. Pytanie na które odpowiedzi nie znamy to – do kiedy?

Nie znamy także odpowiedzi na inne. Czy lub jak zmieni się kolej po pandemii? Jak zmienią się przewozy? Jakie będą nastroje i oczekiwania pasażerów? Czy pasażer ponownie obdarzy kolej zaufaniem?

Te pytanie determinują przyszłość.

Czytaj dalej >