Wydarzenia

Projekt „PFR dla Miast” wesprze samorządy w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań

Polski Fundusz Rozwoju przygotował  program, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat rozwoju inteligentnych miast, zwiększenie liczby wdrożeń innowacyjnych rozwiązań w polskich samorządach i ułatwienie dostępu do finansowania tego typu inwestycji.

Nowy program „PFR dla Miast” wesprze samorządy w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Program powstał w odpowiedzi na wyzwania jakie stoją przed władzami samorządowymi. Digitalizacja, komfort życia, alternatywne formy inwestowania to elementy, które zdeterminowały jego powstanie. Skorzystać z niego mogą te samorządy, które chcą zwiększać kompetencje swoich pracowników, tworzyć struktury organizacyjne do wdrażania innowacyjnych rozwiązań i myśleć strategicznie o przyszłości swoich miast.

Program wsparty jest na trzech filarach:

  • edukacji,
  • doradztwie,
  • finansowaniu.

Oparcie na nich to stworzenie ścieżki dla rozwoju inteligentnych rozwiązań od inspiracji, poprzez opracowanie pomysłu, aż po strategię stworzoną przy wsparciu ekspertów i szansę na jej sfinansowanie.

Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki:

– Podstawą stabilnego rozwoju jest ciągłe doskonalenie. Nową jakość wprowadzamy zarówno poprzez odważną wizję gospodarczą, jak i otwieranie polskich miast na inteligentne, przyjazne obywatelowi rozwiązania. Smart City to nie jest tylko idea. To konkretne rozwiązania, które sprawiają, że życie w polskich miastach staje się zdrowsze, bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

 

Natomiast Paweł Borys, prezes PFR, podkreślił:

– Silna gospodarka oraz wysoka jakość usług publicznych wymaga nie tylko tworzenia nowych technologii, ale także umiejętności ich efektywnego wykorzystywania. Wdrażanie inteligentnych rozwiązań w miastach poprawia jakość życia mieszkańców, pozwala skuteczniej zarządzać miastem i, co ważne – może mieć wpływ na zatrzymanie procesu depopulacji, dając lokalnej społeczności nowy impuls rozwojowy.

 

Czytaj dalej >