Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn zablokują dziś „Wiślankę” (trasa DK81). W ten sposób wyrażą swój sprzeciw w stosunku do rozbudowy linii kolejowej z Centralnego Portu Komunikacyjnego na Śląsk.
Budowa megalotniska i szprych kolejowych spotyka się z żywym zainteresowaniem Polaków. Nie zawsze jednak pozytywnym. Kilka tygodni temu pisaliśmy o gorących rozmowach w trakcie spotkań z mieszkańcami gmin, na terenie których powstać ma lotnisko.
Podczas posiedzenia Rady Społecznej ds. CPK w Baranowie doszło do protestu. Eksperci CPK zostali zaatakowani zarówno słownie, jak i fizycznie.
Eksperci z różnych obszarów zamierzali przedstawić szczegóły preferowanej lokalizacji oraz omówić odrzucone warianty alternatywne. Spółka CPK planowała również omówić rozwiązania legislacyjne dla mieszkańców, którzy zdecydowaliby się przystąpić do PDN. Planu posiedzenia nie udało się jednak zrealizować ze względu na zachowanie protestujących, którzy dopuścili się agresji słownej i fizycznej. Wobec pracowników CPK stosowano wulgaryzmy i wyzwiska, obrzucono ich także m. in. jajkami, a z kół ich samochodów spuszczono powietrze. Ich zachowanie stanowiło zagrożenie dla zdrowia i życia. Na miejscu pojawiła się policja, która umożliwiła delegacji bezpieczne opuszczenie Baranowa.
O szczegółach przeczytacie poniżej.
Teraz swoje niezadowolenie z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego chcą pokazać mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn. Sprzeciwiają się oni rozbudowie linii kolejowych, realizowanych w ramach CPK. Dokładnie chodzi o trasę Katowice – Ostrawa.
W piątek 28 stycznia, około godz. 16.15 wyjdą na drogę krajową nr 81 na wysokości Orzesza – Woszczyc i zablokują ją na godzinę.
Jak mówią, budowa szprychy wiązać się może z wykupem prywatnych gruntów, wysiedleniem i wyburzeniem domów.
W sobotę 29 stycznia drogę zablokują zaś mieszkańcy Mikołowa-Mokrego. Ten protest zaplanowano na godz. 10.00.
Jak informuje Ewa Lipska, rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach, cytowana przez Radio eM, we wtorek miały się odbyć konsultacje społeczne dot. linii CPK. Z uwagi na trudną sytuację pandemiczną, odwołano je.
Kolejna szansa na takie spotkanie będzie 4 lutego w Sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów, przy pl. Sejmu IV, drugie – 14 lutego o godz. 17.30 w Auli Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej.
Plany dot. projektu można zobaczyć już dziś na stronie magistratu – www.katowice.eu/konsultacje.
MetrôRio maluje wagony i sprzeciwia się przemocy wobec kobiet [ZDJĘCIA]