Tramwaje

Tramwaj z Poznania do Swarzędza? List intencyjny podpisany

Czy między Poznaniem a Swarzędzem powstanie linia tramwajowa? Rozmowy w tej sprawie toczą się od dłuższego czasu. W środę 19 lipca odbyło się oficjalne podpisanie listu intencyjnego ws. przygotowania koncepcji inwstycji. Udział w wydarzeniu wzięli prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz – Marian Szkudlarek oraz Prezeska Zarządu Volkswagen Poznań – Stefanie Hegels.

Czy tramwaj połączy Poznań i Swarzędz? List intencyjny w tej sprawie podpisali (od lewej): Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, Prezydent Poznania oraz Prezeska Volkswagen Poznań.
Czy tramwaj połączy Poznań i Swarzędz? List intencyjny w tej sprawie podpisali (od lewej): Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, Prezydent Poznania oraz Prezeska Volkswagen Poznań.

Nowa linia tramwajowa miałaby połączyć Poznań ze Swarzędzem i poprawić komfort dojazdu do pracy osobom zatrudnionym w fabryce Volkswagena.

– Zależy nam, aby w Poznaniu było coraz mniej samochodów, aby zmniejszała się liczba aut przyjeżdżających do miasta – mówił w trakcie konferencji prasowej prezydent Jacek Jaśkowiak. – Chcemy usprawnić komunikację nie tylko mieszkańcom Swarzędza, ale także osobom dojeżdżającym do pracy w zakładach Volkswagena. Obecnie pętla tramwajowa kończy się w dość sporej odległości od fabryki – największego pracodawcy w regionie.

 

Jak dodaje włodarz Poznania, miasto jest gotowe zaryzykować, by przeprowadzić analizę inwestycyjną i wstępną koncepcję linii.

– Byłby to ważny element w układzie komunikacyjnym Poznania i Swarzędza – dodaje Jaśkowiak.

 

Inwestycja miałaby zostać sfinansowana ze środków unijnych, budżetu Poznania i Swarzędza, a także środków własnych fabryki Volkswagena.

– Wszystkim nam zależy, aby Poznań i aglomeracja miejska mogła szczycić się rozwiniętą komunikacją publiczną – mówiła Prezeska Zarządu Volkswagen Poznań – Stefanie Hegels. – Dla atrakcyjności naszego zakładu produkcyjnego możliwości takiej komunikacji są bardzo ważne. Dlatego też Volkswagen Poznań przyłącza się do inicjatywy utworzenia analizy rozbudowy linii tramwajowej. Na wspomnianym odcinku widzimy wiele korzyści. Inwestycja wpłynie przede wszystkim na poprawę komfortu dojazdu do pracy. Dziś nasi pracownicy docierają do fabryki własnymi samochodami, autobusami czy rzadziej pociągami. Wspólną inicjatywą mamy szansę zmniejszyć ruch drogowy, zniwelować zanieczyszczenie powietrza i hałas. Tym samym wpłyniemy na jakość życia mieszkańców Poznania.

 

Przy zbieraniu informacji, niezbędnych do utworzenia analizy inwestycyjnej, pracować będą m.in. eksperci z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– W tych czasach nie musimy nikomu mówić, jak ważny jest niskoemisyjny transport publiczny – podkreśla Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, Marian Szkudlarek. – Połączenie stolicy województwa z naszą gminą byłoby niezwykle istotne. Przed nami planowanie, tworzenie koncepcji i analiz, na koniec zaś budowa. Liczymy, że projekt ten wsparty zostanie środkami z Unii Europejskiej. Mając w ręku dokumenty, łatwiej będzie nam się starać o takie finansowanie.

 

W ramach inwestycji powstać mają dwa dodatkowe przystanki – przy zakładzie VW oraz w Swarzędzu.

Dodaj komentarz