Pasażer Wydarzenia

Omijanie zamkniętych zapór największym problemem na przejazdach kolejowych

Omijanie slalomem zamkniętych zapór na przejazdach kolejowo-drogowych jest najczęstszym błędem kierowców. Tylko w tym roku w wyniku takiego zachowania doszło do kilku poważnych wypadków.

Fot. Grzegorz Biega / PKP PLK

Jak pokazują statystyki, aż 99 proc, wypadków na przejazdach kolejowych wynika z nieodpowiedzialności kierowców. Najczęściej popełnianymi przez kierowców błędami są: omijanie slalomem zamkniętych zapór, ignorowanie znaku stop, wjeżdżanie pod opadające rogatki, zbyt szybka jazda. To zagrożenie życia kierowcy, jego pasażerów oraz pasażerów i obsługi pociągów.

Wjechał na przejazd mimo opuszczonych zapór. Zderzył się z pociągiem [ZDJĘCIA]

Kierowcy bardzo często lekceważą zasady wjeżdżania na tory, jeżeli nie mają możliwości zjazdu. Zdarza się również, że jeżdżą „na pamięć”, twierdząc, że po tych torach „o tej porze nic nie jeździ”.

Czerwone światło to absolutny zakaz wjazdu na przejazd. Co ważne, zbliżając się do torów, należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność.

Kolejarze apelują do kierowców i pieszych o rozwagę. Szczególnie w związku z luzowaniem obostrzeń sanitarnych, kiedy będzie więcej wyjazdów i wzmożony ruch. Apele są organizowane w ramach kampanii Bezpieczny PrzejazdSzlaban na ryzyko! To różne w formie działania adresowane do wszystkich grup społecznych. Więcej na: www.bezpieczny-przejazd.pl.

Żółta naklejka

Żółta naklejka, która znajduje się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów, ratuje życie w niebezpiecznych sytuacjach. Naklejka ma trzy ważne numery: indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać sytuacje nie zagrażające bezpośrednio życiu.

Dodaj komentarz