global Konflikt w Ukrainie Wydarzenia

Białoruska policja strzela do kolejarzy

Białoruskie władze poinformowały o aresztowaniu czterech kolejarzy, którzy próbowali zatrzymać rosyjski sprzęt wojskowy transportowany do Ukrainy. Mężczyzn oskarżono o sabotaż.

Białoruscy kolejarze działają pod osłoną nocy. Wstrzymują pociągi transportujące rosyjski sprzęt wojskowy do Ukrainy.
Białoruscy kolejarze działają pod osłoną nocy. Wstrzymują pociągi transportujące rosyjski sprzęt wojskowy do Ukrainy.

Zastępca białoruskiego ministra spraw wewnętrznych Giennadija Kazakiewicza poinformował, że trzech kolejarzy zatrzymano w centralnym obwodzie bobrujskim 30 marca. Mężczyźni są w wieku 27-28 lat. Podejrzani mieli uszkodzić, a także podpalić szafy elektryczne i urządzenia sygnalizacyjne, nieopodal miasta Osipowicze.

Podczas próby zatrzymania białoruscy funkcjonariusze otworzyli ogień. Kolejarze zostali ranni. Dwóch z nich trafiło do szpitala.

Poszkodowany został także czwarty kolejarz, który próbował zatrzymać rosyjski sprzęt wojskowy kilka dni później – 1 kwietnia w rejonie Borysowa.

Białoruskie władze ostrzegły mieszkańców, że wszelkie próby sabotażu przeciwko kolei będą surowo represjonowane. Funkcjonariusze zaś mają zgodę na użycie w trakcie interwencji broni palnej.

Zdaniem władz Mińska, „ekstremistyczne” kanały w aplikacji Telegram wzywają do „ataków terrorystycznych” na krajową sieć kolejową.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, białoruskie grupy opozycyjne apelowały do prowadzenia „wojny kolejowej” w kraju. Celem tych działań jest spowolnienie wojsk rosyjskich, wykorzystujących Białoruś, jako strefę tranzytową dla prowadzenia walk w Ukrainie.

Kolei jest najskuteczniejszym środkiem zaopatrzenia dla rosyjskiego wojska walczącego na Ukrainie. Zakłócenie dostaw nowego sprzętu, amunicji i paliwa mogłoby radykalnie zmienić sytuację militarną na korzyść Ukrainy. Armia rosyjska odbiera dostawy na Ukrainie z terytorium Białorusi wzdłuż linii homelsko-kijowskiej, dlatego wcześniej władze ukraińskie wezwały także białoruskich kolejarzy do „wojny kolejowej”.

Dodaj komentarz