Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec kolejowy we Władysławowie otwarty [ZDJĘCIA]

Dworzec kolejowy we Władysławowie służy już pasażerom. Jego przebudowa trwała półtora roku.

Dworzec kolejowy we Władysławowie (fot. PKP S.A)
Dworzec kolejowy we Władysławowie (fot. PKP S.A)

Nowoczesny, komfortowy, dostępny, bezpieczny i przyjazny środowisku – taki jest obecnie dworzec kolejowy we Władysławowie. Wybudowany w latach 1928-29 budynek przeszedł kompleksową przebudowę, z zachowaniem jego historycznych walorów.

Elewacja dworca

Wykonawca poddał renowacji całą elewację dworca, która odzyskała swój jasnoszary kolor. Detale, okna oraz drzwi są obecnie w kolorze białym. Kolorystyka ta kontrastuje z czerwonym dachem, wykonanym z dachówki karpiówki.

Na fasadach budynku od strony miasta i peronów, tuż na wejściem do przestrzeni obsługi podróżnych, wykonawca umieścił zegary dworcowe i nowe przestrzenne. Ponadto, na dworcu znajdują się podświetlane napisy „Dworzec Kolejowy” (od strony miasta) oraz „Władysławowo” (od strony peronów). Całość uzyskanego w ten sposób efektu estetycznego podkreśla nowa iluminacja nocna budynku.

Wnętrze dworca

Olbrzymią metamorfozę, ale z poszanowaniem dla historycznego charakteru dworca, przeszło jego wnętrze. W przestrzeni obsługi podróżnych, znajdującej się w centralnej części budynku, połączone zostały klasycystyczne elementy wystroju z nowoczesnością. Hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni wykonawca zaaranżował w jasnych kolorach. Szara posadzka i ściany idealnie współgrają z bielą drewnianych boazerii i kolumn oraz sufitu, w który wkomponowano liniowe oświetlenie. W holu podróżni znajdą również ławki, gabloty z rozkładem jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przestrzeń obsługi podróżnych jest klimatyzowana. W jej sąsiedztwie zlokalizowano pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. Południowa część dworca jest przeznaczona na sezonowe kasy biletowe, natomiast w północnej i na piętrze, w centralnej części budynku, zaplanowano lokale na wynajem.

Dworce kolejowe zmieniają się na naszych oczach stając się komfortowymi i nowoczesnymi przestrzeniami obsługi podróżnych. Doskonałym przykładem jest Władysławowo, gdzie pochodzący z lat 1928-29 budynek odzyskał nie tylko historyczny wygląd, ale stał się również miejscem przyjaznym dla wszystkich podróżnych, w tym rodzinom z dziećmi i osobom z niepełnosprawnościami – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Wielka modernizacja kolei

– Otwarcie dworca w Władysławowie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy tego ważnego turystycznie miasta zyskali dzięki temu komfortowy, przyjazny środowisku i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek dworcowy. Mam nadzieję, że zmodernizowany, historyczny dworzec, stanie się jedną z wizytówek miasta oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją nad polskie morze. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Dodaj komentarz