Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec kolejowy we Władysławowie otwarty [ZDJĘCIA]

Zakończenie przebudowy historycznego dworca we Władysławowie to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Pomorza i turystów licznie odwiedzających polskie morze.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości realnie wspiera rozwój miejscowości turystycznych również poprzez budowę i  rewitalizację infrastruktury kolejowej. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych prowadzone są inwestycje dworcowe m. in. na Helu, w Juracie, Jastarni i Kuźnicy – mówi Piotr Müller, rzecznik rządu i poseł z regionu.

 

Dzięki inwestycji dworzec stał się miejscem przyjaznym dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dla osób poruszających się na wózkach, a także dla rodzin z małymi dziećmi wykonano specjalne pochylnie od strony miasta i peronów umożliwiające swobodny dostęp do przestrzeni obsługi podróżnych. Na dworcu znajdują się również przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami toalety, a także szereg innych usprawnień, w tym m.in. tablice w alfabecie Braille’a, plany dotykowe dworca, ścieżki prowadzące dla osób niewidzących i niedowidzących.

Modernizacja dworca we Władysławowie trwa [WIZUALIZACJE]

Dworzec we Władysławowie idealnie łączy w sobie klasykę z nowoczesnością. Wyeksponowano w nim historyczne detale architektoniczne, ale również wdrożono szereg rozwiązań technicznych wpływających na komfort podróżnych. Szczególną uwagę zwraca nowocześnie zaaranżowany hol dworca z elementami klasycystycznego wystroju. Jestem przekonany, że dworzec będzie dobrze służył mieszkańcom i turystom – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Inwestycja ze środków unijnych

 

– Efektywne wykorzystanie środków z funduszy unijnych przekłada się na jakość życia obywateli. Przykładem takiej inwestycji jest przebudowa dworca we Władysławowie, który po modernizacji charakteryzuje się wysoką jakością. Nowoczesny, bezpieczny, proekologiczny dworzec jest dostosowany do potrzeb różnych grup społecznych i odpowiada na potrzeby lokalnych społeczności – mówi Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

 

Dworzec po przebudowie stał się również ekologiczny i bezpieczny. Budynek ocieplono oraz wymieniono w nim stolarkę okienną i drzwiową, dzięki czemu ograniczono straty ciepła.  Zamontowano w nim również nowoczesne i energooszczędnie oświetlenie w  technologii LED wraz z automatyką sterującą oraz pompy ciepła. Dworzec wyposażono w system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMSBuilding Management System) kierujący pracą instalacji i urządzeń, a także optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. W budynku i jego otoczeniu jest również bezpieczniej, dzięki montażowi nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

Zmiany zaszły również w otoczeniu dworca. W sąsiedztwie budynku powstały dwa parkingi, które pomieszczą łącznie przeszło 30 samochodów, a także wiata rowerowa. Na tym, który powstał w miejscu pawilonów handlowych, zastosowano jako nawierzchnie betonowe płyty ażurowe. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, umożliwiające wnikanie deszczówki bezpośrednio do gleby, tworzące przestrzeń bioaktywną, a poza tym chroniące parking przed ewentualnym zalaniem podczas ponadnormatywnych opadów deszczu. W ramach inwestycji zasadzono również nowe drzewa i krzewy oraz uporządkowano tereny zielone. Pod nimi wybudowano znacznych rozmiarów zbiornik retencyjny gromadzący deszczówkę. Zostanie ona wykorzystana do podlewania terenów zielonych oraz po podczyszczeniu do spłukiwania dworcowych toalet.

Dodaj komentarz