Analizy Wydarzenia

Kolej najbezpieczniejszym środkiem transportu lądowego. UTK prezentuje analizy

W roku 2019 doszło do 579 wypadków na kolei – poinformował Urząd Transportu Kolejowego, prezentując analizę bezpieczeństwa związaną ze środkami transportu lądowego. Według danych wciąż najbezpieczniejsza jest kolej.

Z pierwszych szacunkowych informacji wynika, że miernik wypadkowości w 2019 r. osiągnął najniższy dotychczas notowany poziom – 2,3. W porównaniu do roku 2018 to o 0.09 punktu mniej.

W ubiegłym roku na sieci kolejowej doszło do 579 wypadków i poważnych wypadków. To o 28 (4,6%) mniej w porównaniu do 2018 r.  Liczba niebezpiecznych zdarzeń na bocznicach kolejowych spadła o 9 (8,8%) i wyniosła 114.

kolej jest bezpieczna i potwierdzają to dane zbierane przez Urząd Transportu Kolejowego. Możemy cieszyć się z najniższego miernika wypadkowości od lat i mniejszej liczby wypadków. Jednak wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w zdarzeniach na przejazdach i przejściach. To pokazuje, gdzie powinny być skierowane działania poprawiające bezpieczeństwo – mówi dr. inż. Ignacy Góra, Prezes UTK. – Dlatego w tym roku z inicjatywy UTK będzie testowany nowy system monitorowania przejazdów kategorii D, przygotowaliśmy film edukacyjny dla kierowców i kandydatów na kierowców, edukujemy tysiące dzieci w ramach Kampanii Kolejowe ABC– wylicza ostatnie działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejazdach.