Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Na linii Łuków – Lublin Północny powstanie kładka

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na budowę przejścia nad torami linii Łuków – Lublin Północny. Inwestycję za prawie 6,4 mln zł netto wykona Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych DIAG-MOST Sp. z o.o. Obiekt gotowy będzie jeszcze w tym roku.

Przedstawiciele PKP PLK i wykonawcy podpisali umowę na wykonanie kładki nad torami w Lubartowie (fot. Krzysztof Dudziński / PKP PLK)
Przedstawiciele PKP PLK i wykonawcy podpisali umowę na wykonanie kładki nad torami w Lubartowie (fot. Krzysztof Dudziński / PKP PLK)

Mieszkańcy Lubartowa zyskają nowe bezpieczne przejście przez linię kolejową na drugą stronę miasta. Nowy obiekt, zwiększy bezpieczeństwo i ułatwi komunikację.

Zgodnie z projektem, kładka liczyć będzie 51 metrów długości. Zbudowana zostanie między przystankami Lubartów Słowackiego i Lubartów Lipowa. Pozwoli mieszkańcom bezpiecznie przejść między osiedlami Królów i 3 Maja. Wykonawca oświetli obiekt energooszczędnymi lampami, a także zapewni dostęp do przejścia osobom o ograniczonej możliwości poruszania się.

– Umowa na wykonanie kładki w Lubartowie to zwieńczenie kilkunastoletnich starań i apeli mieszkańców osiedli Królów Polskich oraz 3 Maja. Wsłuchując się w głosy społeczności lokalnych modernizujemy polską kolej, czyniąc ją bezpieczniejszą i bardziej przystępną dla wszystkich. Inwestycja, która zostanie zrealizowana do końca 2023 r. połączy dwie rozdzielone części miasta i z pewnością przyczyni się do rozwoju tego rejonu Lubartowa. Wszystko to dzięki efektywnemu wykorzystywaniu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 – powiedział Piotr Kaliszewski, asystent wiceministra infrastruktury.

 

Inwestycja zyskała dofinansowanie ze środków unijnych.

– PLK SA dobrze wykorzystuje środki z funduszy unijnych co poprawia warunki życia mieszkańców i umożliwia rozwój przyjaznego środowisku transportu koleją. Budowa kładki w Lubartowie będzie kontynuacją inwestycji prowadzonej na odcinku linii Lubartów – Parczew, gdzie z podróży koleją pasażerowie korzystają od 2021 r. – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

W grudniu 2021 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A podpisały umowę dotyczącą opracowania dokumentacji nowego obiektu. Wykonawca, firma YLE INŻYNIEROWIE Sp. z o.o. przygotowała projekt, uzyskała niezbędne decyzje administracyjne. Budowa kładki planowana jest do końca sierpnia 2023 r.

Wizualizacja kładki nad torem w Lubartowie (oprac. YLE Inżynierowie)
Wizualizacja kładki nad torem w Lubartowie (oprac. YLE Inżynierowie)

Budowa nowej kładki to część projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 30 na odcinku Lubartów – Parczew” za ponad 90 mln zł (netto). Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020.

Dodaj komentarz