W tym roku miłośnicy kolei mają duży powód do świętowania – Parowozownia Wolsztyn kończy bowiem 115 lat! Z tej okazji organizowane będą także przejazdy retro, czyli zabytkowymi pociągami. Jednostką prowadzącą będzie wyjątkowa lokomotywa parowa Ol49-69.
Na stronie internetowej: https://tobilet.pl/115-lecie-parowozowni-wolsztyn.html 6 kwietnia ruszyła sprzedaż biletów na to wydarzenie. W organizowanym evencie można wziąć udział od 30 kwietnia do 1 maja tego roku.
Pociąg retro będzie przewoził pasażerów na dwóch trasach:
Bilety dostępne są na podanej wyżej platformie sprzedażowej. Normalny kosztuje 30 złotych, natomiast ulgowy dla osób do 18 roku życia 20 złotych. Dzieci do lat 4, które w trakcie przejazdu nie będą zajmowały osobno miejsc siedzących, mogą podróżować bezpłatnie.
Poznaj historię Parowozowni Wolsztyn
Budowę zaplecza i warsztatów parowozowych w Wolsztynie ukończono w 1907 roku. Od samego początku obiekt stanowił nowoczesne jak na tamte czasy i rozbudowane rozwiązanie kolejowe. W ramach zabudowań warsztatowych powstała hala postojowa z czterema stanowiskami, obrotnica o średnicy 16,2 metra oraz kanał oczystkowy i zasiek węglowy. Wybudowano także parowozownię.
Obiekt ten również został zaprojektowany i wykonany według najnowszej myśli technicznej. Na jej terenie powstała hala napraw parowozów, stolarnia, warsztat ślusarski i zabudowania socjalne (szatnia i umywalnia). Pracę wspomagał żuraw wodny i węglowy, a pracownicy korzystali z takich urządzeń, jak tokarka i wiertarka. Obrotnica była przy tym obsługiwana ręcznie, za pomocą systemu korb.
W wyniku działań wojennych Parowozownia Wolsztyn musiała w dużej mierze przejąć zadania realizowane dotychczas przez obiekt w Zbąszyniu. Po wejściu wojsk okupacyjnych w 1940 roku doszło do modernizacji i rozbudowy obiektów wolsztyńskich. Zwiększyła się flota parowozów, a także zatrudniono nowych pracowników.
Po zakończeniu II wojny światowej schemat działania przetrwał bez większych zmian. W 2003 roku obiekty przejęła spółka PKP Cargo S.A., w tym tak parowozownię, jak i przynależący do niej zabytkowy tabor. Od 2016 roku Parowozownia Wolsztyn jest instytucją kultury Województwa Wielkopolskiego. W dawnych obiektach umywalni i szatni uruchomiono także Salę Muzealną, w której zgromadzono dokumenty i eksponaty kolejowe.