global Raport z Polski Wydarzenia

PKP zmodernizują dworce kolejowe w Pilawie, Życzynie i Celestynowie

Ponad 100-letnie dworce kolejowe w Pilawie, Życzynie i Celestynowie przejdą kompleksową modernizację. Wykonawcy rozpoczęli już pierwsze prace. Planowany termin zakończenia wszystkich trzech inwestycji to lato 2024 r.

Dworzec Życzyn (fot. PKP S.A)
Dworzec Życzyn (fot. PKP S.A)

Modernizacja realizowana jest w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Prace dofinansują środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Historyczne obiekty, które objęte są ochroną konserwatora zabytków, odzyskają dawne piękno. Za rok będą budynkami komfortowymi, bezpiecznymi i dostępnymi dla wszystkich podróżnych.

–  Rząd Prawa i Sprawiedliwości mocno postawił na rozwój polskiej kolei. Efektem jest modernizacja i budowa dworców w całej Polsce. W województwie mazowieckim inwestycje zakończono już w jedenastu lokalizacjach, ale rozpoczynają się one w kolejnych w Pilawie, Życzynie i Celestynowie. Jestem przekonany, że już niebawem w tych miejscowościach podróżni skorzystają z doskonale odrestaurowanych i jednocześnie komfortowych dworców kolejowych – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Prace skupią się nie tylko na zachowaniu wszystkich walorów historycznych obiektów. Wpłyną na zwiększenie komfortu pasażerów, o czym mówił Andrzej Bittel.

Dworce w Pilawie, Życzynie i Celestynowie świadczą o bogatej historii kolei w Polsce. Jestem przekonany, że dzięki modernizacji tych obiektów podróżni otrzymają przestrzeń umiejętnie łączącą tradycję z nowoczesnością – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Inwestycję wsparły środki unijne.

– Cieszę się, że dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, trzy dworce w województwie mazowieckim odzyskają swój blask i świetność. Ponad stuletnie obiekty w Pilawie, Celestynowie i Życzynie zostaną gruntownie odrestaurowane i przebudowane, łącząc w sobie elementy historyczne i nowoczesne oraz spełniając standardy bezpieczeństwa, dostępności i ekologii – podkreśla Grzegorz Puda, minister funduszy i  polityki regionalnej.

 

W województwie mazowieckim zmiany zaszły na 11 dworcach.

– Zakończyliśmy już jedenaście inwestycji dworcowych w województwie mazowieckim. Na czternastu dworcach w tej części Polski są prowadzone roboty budowlane. Teraz dołączają do nich trzech kolejne obiekty w Pilawie, Celestynowie i Życzynie. Wszystkie to historyczne dworce o unikatowej architekturze. Po przebudowie nie tylko odzyskają one swój historyczny wygląd, ale również będą komfortowe, bezpieczne i dostępne dla wszystkich podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

146-letni unikat

Pierwszym z obiektów, który odzyska swoje historyczne piękno, jest wzniesiony w 1877 roku dworzec dawnej Kolei Nadwiślańskiej w Pilawie. Renowację przejdzie unikatowa elewacja budynku w formie muru pruskiego. Elementy drewniane zostaną poddane konserwacji i uzupełnieniu ubytków, a przestrzenie pomiędzy nimi pokryte tynkiem i pomalowane na biało. Nowym elementem na elewacji będą zegary i napisy „dworzec kolejowy” oraz z nazwą miejscowości. Dworzec zyska również iluminację subtelnie podświetlającą jego bryłę nocą.

Dodaj komentarz