Inwestycje

Pod Szczecinem powstaje najnowocześniejszy suchy port przeładunkowy

W województwie zachodniopomorskim powstaje najnowocześniejszy suchy port przeładunkowy. Obecnie rozpoczynają się prace projektowe. Terminal CCIC Intermodal Depo Dunikowo gotowy będzie w drugiej połowie 2022 r.

Terminal będzie miejscem, w którym odbywać się będą przeładunki kontenerów oraz naczep intermodalnych. To pierwsza taka inwestycja w regionie. Znacząco wpłynie na poprawę jakości transportu towarów w północno-zachodniej części kraju.

Terminal w Dunikowie obsługiwać będzie przede wszystkim transport z Chin. Obiekt będzie miejscem przeładunku także dla Europy Zachodniej i Skandynawii. Aktualnie towar do Szczecina dociera przez porty w Niemczech (Hamburg) lub z Trójmiasta.

Dzięki terminalowi w Dunikowie – towar będzie transportowany z największych portów w Europie oraz Jedwabnego Szlaku bezpośrednio do Szczecina.

– Obecnie brakuje kierowców na rynku. Będzie ich coraz mniej, nie przybywa również naczep – dlatego tego typu wsparcie jest potrzebne dla regionu. Dla porównania w Poznaniu są cztery takie terminale, a u nas nie ma ani jednego – informuje Przemysław Hołowacz prezes CCIC.

 

Co zmieni terminal? Przede wszystkim zwiększy możliwości transportowe towarów. Jak wylicza prezes CCIC, nacisk na osie w samochodach to 11,5 tony, w przypadku transportu koleją – 22,5 t. Uruchomienie obiektu pozwoli połączyć województwo z koleją międzynarodową – od Skandynawii po Słowenię, czego efektem będzie rozwój gospodarczy.