Przewozy towarowe Wydarzenia

Transport kolejowy Chiny – Europa z nowym rekordem

Nowy Jedwabny Szlak umożliwił efektywną organizację przewozów kolejowych pomiędzy Chinami i Europą. Podróżujące między innymi przez Rosję składy pobiły właśnie kolejny rekord – co ogłosiły na łamach prasy Koleje Rosyjskie.

Świetne wyniki w porównaniu z latami poprzednimi

Zgodnie z danymi podanymi przez wspomniane już Koleje Rosyjskie, do września tego roku wyliczono wzrost aż o 47% w stosunku do tego samego przedziału czasowego w roku ubiegłym. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku przetransportowano Nowym Jedwabnym Szlakiem 568 700 kontenerów dwudziestostopowych (TEU). To na tę chwilę już o ponad 7 tysięcy sztuk więcej, aniżeli przez cały rok 2020!

Chociaż wyniki wykazują tendencję wzrostową w obu kierunkach, to jest zarówno do, jak i z Chin, to właśnie transport kolejowy europejskich towarów na Daleki Wschód wydaje się rozwijać w nieco szybszym tempie.

Jakie towary przewożone są najczęściej?

Kontenerami przewożone są zazwyczaj produkty chemiczne różnego przeznaczenia, w tym chociażby kosmetyki, a także urządzenia elektroniczne i przemysłowe. Coraz chętniej koleją na tej trasie transportowane są także samochody – jest to opcja obecnie korzystna cenowo, zwłaszcza w przypadku jednorazowego przewozu większej ilości pojazdów.

Nadal problem sprawiać może przepustowość, która już dawno osiągnęła swoje szczytowe możliwości. To właśnie poprawa warunków obsługi granicznej stanowi dla transportu kontenerowego największe wyzwanie.

Dodaj komentarz