Raport z Polski Wydarzenia

Powstała polsko-brytyjska grupa robocza do spraw CPK

Z polskiej strony w spotkaniu grupy roboczej wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, spółki Centralny Port Komunikacyjny (CPK), Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) i PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK).

Ze strony brytyjskiej obecni byli reprezentanci Ministerstwa Eksportu i Handlu Międzynarodowego (DIT), Ministerstwa Transportu (DT), Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce, a także British Aviation Group (BAG), która zrzesza firmy z branży lotniskowej, National Air Traffic Control Services (NATS), czyli zarządcy przestrzeni powietrznej na Wyspach oraz Civil Aviation Authority (CAA), czyli brytyjskiego lotniczego urzędu regulacyjnego.

– Współpracujemy ramię w ramię od bardzo wczesnego etapu projektu CPK. Wielka Brytania jako jedna z pierwszych dostrzegła jego potencjał, dzięki czemu CPK stał się powodem ożywionej współpracy gospodarczej. Warto inwestować w sektor lotniczy, koleje i zagospodarowanie przestrzenne. Połączenie tych dziedzin w ramach Programu CPK stwarza unikalne szanse zarówno dla inwestorów, jak również dla wykonawców – mówi Mikołaj Wild, Prezes Spółki CPK.

 

W ciągu najbliższych miesięcy brytyjsko-polska grupa robocza będzie miała okazję skupić się na priorytetowych obszarach projektu CPK.

– Naszym celem jest zaangażowanie przedstawicieli brytyjskiego rządu i przemysłu w ramach udostępnienia specjalistycznej wiedzy i doświadczenia do projektów związanych z transportem w Polsce – zaznacza James Hughes, radca – Minister ds. Ekonomicznych w Ambasadzie Wielkiej Brytanii. – Brytyjska branża infrastrukturalna jest otwarta na współpracę, a zespoły w DIT i Ambasadzie Brytyjskiej gotowe do tego, żeby wspierać polskich partnerów. Mam nadzieję, że to inauguracyjne spotkanie przyczyni się do wzmocnienia naszego partnerstwa