Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Premier Morawiecki: w PKP należy przeprowadzić plan oszczędnościowy

„Zwróciłem się do kierownictwa PKP w sprawie cen biletów kolejowych” – mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym portalowi interia.pl. Jak zaznaczył szef rządu, PKP powinny same znaleźć jak najwięcej oszczędności.

Czy PKP Intercity przywróci ceny biletów obowiązujące przed 11 stycznia? (fot. PKP Intercity)
Czy PKP Intercity przywróci ceny biletów obowiązujące przed 11 stycznia? (fot. PKP Intercity)

Temat podwyżki cen biletów kolejowych na przejazdy pociągami PKP Intercity od kilku tygodni rozgrzewa opinię publiczną. Wysokim cenom za podróże sprzeciwiają się zarówno pasażerowie, jak i przeciwnicy polityczni obecnej władzy. O działania w sprawie drogich podróży pytany jest również premier Mateusz Morawiecki.

– Zwróciłem się do kierownictwa PKP w tej sprawie. Jestem zdania, że PKP powinny same znaleźć jak najwięcej oszczędności. Przegląd kosztów, zmiany operacyjne i organizacyjne – to elementarz dobrego menedżera – mówił w wywiadzie dla interia.pl premier.

 

Jak dodał:

– Poprawić proces zakupowy, zmniejszyć wydatki tam, gdzie są one niezbędne, a zaoszczędzone pieniądze zwrócić obywatelom w niższych cenach biletów – proponuje premier. – Dodamy także środki z budżetu państwa.

 

Mateusz Morawiecki polecił przeanalizować temat kosztów, jakie spółka przewozowa ponosi w ramach swojej działalności. Jeżeli zarząd znajdzie oszczędności, premier obiecuje wsparcie finansowe. PKP Intercity musi więc zacisnąć pasa. Premier domaga się bowiem przeglądu wszystkich pozycji kosztowych, aby wyeliminować słabości w wydawaniu środków.

– Należy przeprowadzić plan oszczędnościowy – sugeruje Morawiecki. – Przez wiele lat kierowałem dużą instytucją i wiem, że takie oszczędności można zawsze znaleźć.

 

Premier sugeruje także swoją pomoc.

– Jeżeli nie będą potrafili sobie z tym poradzić, to podpowiem, jak się robi oszczędności w korporacjach i gdzie są różne nieefektywności – zaznaczył szef rządu.

 

Opozycja o cenach biletów

O utrzymanie cen „przynajmniej na ten bardzo trudny rok 2023” apelował Tomasz Trela, poseł Lewicy, w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej na Dworcu Łódź Fabryczna.

„Wszystko jest cholernie drogie, teraz dojdą jeszcze bilety PKP – żądamy pozostawienia cen na poziomie z 2022 r.” – tak brzmiało hasło zorganizowanego w sobotę 7 stycznia spotkania wiceszefa klubu Lewicy z mediami.

 

O zmiany wnioskowała także posłanki Lewicy.

– Po podwyżce łatwiej będzie znaleźć tanie połączenie lotnicze między Krakowem a Gdańskiem niż kupić bilet kolejowy w dobrej cenie. Tak nie może być – komentowała posłanka Paulina Matysiak.

 

Swoją opinię wygłosiła także posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

– Domagamy się od spółki PKP Intercity, która nie jest prywatną firmą, tylko spółką państwową, podległą Ministerstwu Infrastruktury, natychmiastowej rezygnacji z tych podwyżek – oświadczyła.

 

Podwyżka cen biletów

Zmieniony cennik obowiązuje od 11 stycznia 2023 r. Ceny oparte są na przeprowadzonej przez PKP Intercity szczegółowej analizie. Dla kategorii EIP ceny wzrosły o 17,8 proc., dla kategorii EIC – o 17,4 proc., w składach TLK/IC – o 11,8 proc.

Dodaj komentarz