Analizy Pasażer Wydarzenia

Ryzyko zakażenia Covid-19 w transporcie zbiorowym jest zaskakująco niskie [BADANIE]

Transport zbiorowy odgrywa podrzędną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa Covid-19. Ryzyko infekcji w pociągach, metrze, tramwajach czy autobusach jest nie większe, niż w innych obszarach życia publicznego – wynika z badań zespołu lekarzy pod kierunkiem prof. Hansa-Petera Huttera.

Analizie poddanych zostało ponad sto międzynarodowych badań i specjalistycznych artykułów na potrzeby raportu „Ruch autobusowy i kolejowy w czasach pandemii Covid-19”. Wynik badania: ryzyko zakażenia Covid 19 w transporcie publicznym jest zaskakująco niskie.

Badania potwierdzają, że duży dopływ świeżego powietrza i częste jego wymiany zapewniają bezpieczne, a przede wszystkim zdrowe podróżowanie. Jednocześnie w raporcie zostało podkreślone, że pojazdy komunikacji międzymiastowej i miejskiej odgrywają podrzędną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa na świecie.

– Ryzyko infekcji w transporcie publicznym nie jest większe niż w innych dziedzinach życia publicznego. Wynika to między innymi z wysokich współczynników wymiany powietrza przez systemy wentylacyjne – czytamy w raporcie. – Ponieważ główną drogą przenoszenia wirusów Covid-19 są m.in. kropelki, wymiana powietrza, która w innych przypadkach jest mniej brana pod uwagę w dyskusji publicznej, odgrywa szczególnie ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka zakażenia.

 

Jak informuje w swoim oświadczeniu ÖBB, przeprowadzone testy wskazują, że 90 proc. ankietowanych czuje się w pociągu bezpiecznie. Wpływa na to m.in. dostępność płynów do dezynfekcji rąk, trzymanie dystansu, zasłanianie ust oraz nosa, a także poziom wymiany powietrza.