Aktualności Wydarzenia

Wystawa poświęcona 40-leciu NSZZ “Solidarność” otwarta! [ZDJĘCIA]

W Hali Głównej dworca Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki otwarta została wystawa poświęcona 40-leciu powstania NSZZ “Solidarność”.

Fot. Michał Ciechowski

Wystawa przedstawia najważniejsze wydarzenia z lata 1980 roku oraz miejsca, w których powstała „Solidarność”. Zwiedzający mogą od dziś dokładnie poznać lub przypomnieć sobie, w jaki sposób rodził i rozwijał się ruch społeczny, który w konsekwencji zaprowadził nas do wolnej Polski.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli: Janusz Kowalski, wiceminister MAP, prof. dr Mateusz Szpytma, zastępca Prezesa IPN, Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A oraz Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

-Wystawa, która stanęła na Dworcu Centralnym w Warszawie pokazuje, jak NSZZ “Solidarność” zmieniła świat – mówił Janusz Kowalski, wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych. – Przez ten dworzec każdego roku przewija się kilkadziesiąt milionów pasażerów. Niech turyści, a przede wszystkim warszawiacy, zobaczą tę historię sprzed lat.

W trakcie konferencji prasowej głos zabrał także dr Mateusz Szpytma, zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

– Jest mi bardzo miło, że mogę brać udział w otwarciu tej wystawy – mówił. – Nie jest to co prawda pierwsze miejsce w Warszawie, w którym je pokazujemy. 1 lipca zaprezentowaliśmy ją w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca w Ursusie. W tym samym kościele, w którym przed ponad 40-laty robotnicy brali udział w zrywie. Dziś wystawę pokazujemy w centrum Warszawy, miasta, które walczyło z okupantami, z najeźdźcami. Pokazujemy ją w stolicy, bo te protesty, które miały wówczas miejsce, dotyczyły całej stolicy.

Ekspozycja do końca sierpnia zaprezentowana zostanie w ponad 50 miejscach w całej Polsce.

– Mam nadzieję, że wszyscy, którzy będą przechodzić przez dworzec, zapoznają się z historią Polski, z tym, z czego możemy być dumni – kontynuował zastępca Prezesa IPN. – Dlaczego ekspozycję prezentujemy właśnie na dworcu? Przede wszystkim podkreślając rolę kolejarzy w czasie powstawania i funkcjonowania “Solidarności”.

O ruchu społecznym, który dał początek Wolnej Polsce, mówił Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Dworzec Centralny, Kolejarze i “Solidarność” – to wszystko się ze sobą łączy – mówił. – Ekspozycję obejrzeć będzie mogło kilkanaście milionów ludzi. Solidarność i kolej, niepodległość i kolej oraz II wojna światowa i kolej – w tych wszystkich niezwykle ważnych dla Polski wydarzeniach uczestniczyło środowisko kolejowe. Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej, że pozwolił włączyć się Grupie PKP w tę piękną akcję promocji polskiej historii. Stawiamy do dyspozycji wszystkie nasze obiekty, by przywracać i przypominać to, co dziś jest przeszłością. Pamięć jest ważna, a więc pamiętajmy – nic nie jest dane na zawsze.

Inaugurując otwarcie nowej wystawy na Dworcu Centralnym w Warszawie, Katarzyna Kucharek, Prezes Fundacji Grupy PKP nawiązała do rodzinnej historii związanej z ruchem solidarnościowym.

– Solidarność rodziła się na krótko przed moim przyjściem na świat – mówiła. – Cieszę się, że mogę być tu dziś i oddać hołd wszystkim bohaterom. Cieszę się, że mogę być tu w 40. rocznicę powstania NSZZ “Solidarność”.

Ekspozycję będzie można oglądać do 13 sierpnia 2020 r.

Organizatorami wystawy są: Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Grupy PKP i Polskie Koleje Państwowe S.A.

Dodaj komentarz