Analizy Pasażer Przewozy towarowe Wydarzenia

Wzrost liczby pasażerów i przewozu towarów. UTK podsumował marzec [RAPORT]

Kolej od pięciu miesięcy odnotowuje systematyczne wzrosty liczby pasażerów. W marcu na pokłady pociągów wsiadło 15,3 mln pasażerów – to o ponad 7 proc. więcej, niż w lutym, ale o 14 proc. mniej, niż w marcu ub. r. Wzrosty odnotowano w przewozie towarów. Poznajcie szczegóły raportu Urzędu Transportu Kolejowego.

Mimo systematycznego wzrostu, w marcu Kolej odnotowała spadek w stosunku do roku poprzedniego, kiedy ograniczenia w przemieszczaniu się jeszcze w pełni nie obowiązywały.

W marcu 2021 koleją podróżowało 15,3 mln osób, co daje spadek o 14 proc. w porównaniu z marcem 2020 r.  Praca przewozowa osiągnęła wynik na poziomie 859,5 mln pasażerokilometrów i spadła w stosunku do poprzedniego roku o 11,5 proc.. Wzrosła z kolei Praca eksploatacyjna. 14,8 mln pociągokilometrów oznacza wynik większy o 12,4 proc.. Średnia odległość przewozu pasażera w marcu to 56 km (wzrost o 3 proc.). Głównym czynnikiem powodującym te różnice jest zmniejszenie mobilności Polaków spowodowane pandemią koronawirusa. Pierwsza połowa marca 2020 r. charakteryzowała się jeszcze typowym ruchem pasażerskim.